| anonim_4396 a întrebat:

Salut ce parere aveti de progamul asta(progam de bodybuilding) Luni:picioare Marti:maini Miercuri:Abdomen si piept Joi:Spate si restul liber ar mai trebui sa adaug ceva sau ?

Răspuns Câştigător
| sierjuu a răspuns:

Tu facand brate si pe urma piept nu ai sa dai randament deoarece ai fortat o zi inainte triceptul. Nu e important cum le faci pe zi si ce faci atata timp cat tie iti intra bine, suntem diferiti, poate tie iti intra bine doua grupe in fiecare zi, poate ai energie de doua grupe pe zi. Incerca sa faci combinat, muschiul trebuie sa primeasca un soc, atunci se rup fibrele, apoi are nevoie sa timp sa se refaca si atunci muschiul creste.

13 răspunsuri:
| LucianP a răspuns:

Deci,eu fac asa: luni:biceps,piept,abdomene,marti pauza,miercuri: triceps spate trapez,joi liber, vineri:biceps, piept abdomen si tot asa.dar cel mai bine iti intrebi instructoru(trebuie sa fie 1)

| Marius96 a răspuns:

Pai eu cred ca este prea incarcat de obicei se face o zi antrenament, o zi liber...si in zilele libere poti sa faci cardio( alergat, bicicleta...)
Eu zic ca ar fi mai bine daca ai schimba putin ordinea...Luni antrenament, Marti liber si tot asawinking.
Ca altfef ai putea intra in suptraantrenament si dupa aceea nu rezolvi nimic...

| JokerV a răspuns (pentru Marius96):

Probabil e buna si parerea mea dar or cat mas lupta cu granterele si alea tot nu ma simt obosit

| JokerV a răspuns (pentru Marius96):

Probabil e buna si parerea ta, dar or cat mas lupta cu granterele si alea tot nu ma simt obosit

| Marius96 a răspuns:

Alynutza una este mersul, si alta este alergatul...
De mers toata lumea poate doar ca la un moment dat de plictisesti.
De alergat 10 km, nu cred ca toti sunt in stare (nu ma refer la tine Joker), doar ca daca o sa se uite alti incepatori pe aici sa nu creada ca daca mergi 8 km, ii tot acelasi lucru ca si cum ar alerga 8 km...

| JokerV a răspuns (pentru Marius96):

Am inteles dar eu sunt un pic mai diferit am o rezistenta mai mare si nu obosesc asa usor

| Marius96 a răspuns:

Supraantrenamentul nu tine neaparat de oboseala...
Atunci cand muschi intra in supraantrenament, ei nu se mai dezvolta (adica nu mai cresc) si trebuie asteptat o perioada de tine pana muschi-ul se reface. Evident acest lucrunu o sa-l simti pe parcurs, dar mai tarziu iti vei da seama, deoarece nu vei avea rezultatele dorite...

| alynutza_4997 a răspuns:

Acum...eu una nu sun specialista dar pot sa iti spun sigur ca liber nu poti sa-ti iei.adica.nu vreau sa spun ca ar trebui sa faci miscare 24/24 dar ca sa poti sa te obisnuiesti cu programul trebuie sa alergi in fiecare zi deoarece daca tot ceea ce faci sunt exercitii o sa te trezesti cu niste dureri...
asa ca mai bine alergi IN FIECARE ZI cam 5-10 km(3-7 la inceput.probabil crezi caexagerez dar eu am mers 8 km si nu mi s-a parut o distanta asa mare)si faci ce vrei cu exercitiile.winking o sa te obisnuiesti cu programul mai usor daca faci cum iti zic

| JokerV a răspuns (pentru alynutza_4997):

Imi place faza cu alergatul sasa alergam inainte cat 10 km cat 3 zile, merci de sfat

| AlxDan a răspuns:

Ai uitat de umeri, trapez big grin poti sa incerci sa iti faci un program pe 5 zile. la jumate sa bagi picioarele sa se refaca o parte din grupele de luni si marti, sambata si duminica sa se refaca cele de joi si vineri. Lunea martea joia si vinerea sa combini grupele de muschi in functie de marimea lor,

| JokerV a răspuns (pentru AlxDan):

Ok multumesc de raspunsuri