| Gaby3891 a întrebat:

Salut.Ce proteina (din sala de forta) imi recomandati sa imi cumpar si cam in ce cantitate ar trebui luate? Mi-am cumparat niste proteine XMass si se recomanda sa iau doua masuri(80g ), de doua ori pe zi(in zilele cu antrenament), adica 4 masuri. Asa mi-a recomandat si instructorul dar mi se pare cam prea mult si cred ca se vor termina cam repede cei 1.5kg de proteine in cam 2-3saptamani. Eu am 16 ani, 1, 70m si 55kg? Ce imi recomandati sa fac? Si cand trebuie luate portile de proteine? Rog sa imi dea un raspuns cei care se descurca in domeniu!

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Mananci micul dejun, o masa intre ore (pe la 12-1 maxim) la 3 esti la sala, la 4 si ceva iei shakeul (imediat dupa sala) si la 30-45 minute dupa shake mai mananci ceva, si pe la 20-21 cina (daca esti ok in a manca la ora aia) altfel in loc de 30 min, 1 ora dupa sala cina. la pranz poti manca 2-3 sandwish cu ceva carne, nu trebuie neaparat masa sa fie calda, ca sa contina nutrientii care iti trebuiesc. bare proteice de casa gasesti pe TOT youtube-ul. eu am facut urmarind indicatiile altora si ies niste bunataturi :X

15 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Normal ca se duc repede, sunt suplimente pentru masa musculara. Gainerele mereu se termina repede, pentru ca pe cupa au multi carbohidrati, si la inaltimea si greutatea ta, sunt cele mai utile. pana pe la 63 kg o tii cu gainere, pe urma poti trece la izolate proteice (100% gold whey standard de la ON este bomba). si izolatele la 2.3kg pe cutie au cam 70 portii, eu iau cam 1.5 portii dupa antrenament, deci tin cam 40 de zile.
in privinta la CAND trebuie luate, personal as lua asa: o portie dupa antrenament, si una intre mese (gen mananci la 8 dimineata, antrenament pana la 11 iei portia, mananci la 1, pe la 3 si ceva portia de shake si la 6-7 cina). in zilele fara antrenament iei intre mese. ideea este sa nu treaca 3 ore fara sa bagi nimic in tine, si cu 3 mese principale, inca 1 masa de ajutor (fructe + iaurt + nuci), si intre astea bagi un shake pana in 1 ( ora 13) si inca unul intre ora 13 si ultima masa a zilei. eu izolatul il iau doar in zilele de antrenament

| Gaby3891 explică (pentru JohnnyBi):

Si daca iau cele 2 porti cum ai zis tu doar in zilele cu antrenament e bine si asa? Fara sa mai iau si in zilele cu pauza.Eu merg de 3 ori pe saptamana la sala dupa ora 14:00.

| Gaby3891 explică (pentru JohnnyBi):

Si poti sa imi mai spui ce antrenament as putea avea in cele 3 zile?

| MassEffect a răspuns (pentru Gaby3891):

In primul rand trebuie sa intelegi ca suplimentul nu te ajuta asa mult, alimentatia este cea mai importanta.Tu ai 55 kg deci ai nevoie de 120 g proteina pe zi, pe care o iei usor din alimentatie.In ceea ce priveste suplimentul iei in asa fel incat sa nu depasesti pe zi mai mult de 120 g proteina.
Antrenament:
Luni-piept,umeri, triceps
Miercuri-spate, trapez, biceps
Vineritongueicioare, abdomen

Repet atentie la alimentatie ea te ajuta sa cresti nu suplimentul. Daca mai ai intrebari intrabama.Bafta.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Gaby3891):

Luni - piept biceps
miercuri umeri picioare
vineri spate triceps
la oricare din zile (la 1 din ele) antebrat, ori la ziua cu umeri ori la cea cu spate bagi si trapez si lombari. abdomenul de 3 ori pe saptamana, dar ala il poti face si acasa. 4 serii la orice faci, ori cresti de la seria 1-4 greutatea, ori de la 1-3 si la seria 4 mai scazi, dar le faci pana la epuizare ca numar de repetari.

| JohnnyBi a răspuns (pentru MassEffect):

Piept + umeri + triceps e labareala. 2 grupe mari intr-o zi e labareala. la piept iti intra foarte mult tricepsul, si umerii destul sa se faca simtiti. dupa 4 aparate la piept si inca vreo 2 la umeri esti rupt. nivelul de creatina din corp scade, cat si nivelul glucozei. nici ca profesionist daca incerci triseturi, si grupele alea te omoara :/. si decat sa fac mult si prost, mai bine mai adaug o zi si separ pieptul de celelalte doua

| MassEffect a răspuns (pentru JohnnyBi):

El a cerut pe 3 zile, si programul pe care l-am pus eu este destul de folosit.Eu am program de 4 zile.

| Gaby3891 explică (pentru JohnnyBi):

Si in legatura cu alimentatia cam cum si ce trebuii sa mananc tinand cont ca pana la 2 sunt la scoala iar pe la 3 merg la sala? Si proteinele la fel cand sa le iau tinand cont de programul meu?

| MassEffect a răspuns (pentru Gaby3891):

Prima masa ar trebui sa fie dimineata inainte de ore.La scoala eu merg cu caserolalaughingsau cu batoane proteice, suplimentul il iei dupa antrenament.

| Gaby3891 explică (pentru JohnnyBi):

Multumesc!

| JohnnyBi a răspuns (pentru Gaby3891):

Oricum o dai, inainte de scoala micul dejun, in timpul scolii trebuie o masa (fie ea si un iaurt de baut si 2 mere), ajungi acasa intre 2-3 iei dejunul, mergi la sala, iei shakeul de dupa sala si urmeaza cina. cam asta e ideea

| JohnnyBi a răspuns (pentru Gaby3891):

Mananci micul dejun, o masa intre ore (pe la 12-1 maxim) la 3 esti la sala, la 4 si ceva iei shakeul (imediat dupa sala) si la 30-45 minute dupa shake mai mananci ceva, si pe la 20-21 cina (daca esti ok in a manca la ora aia) altfel in loc de 30 min, 1 ora dupa sala cina. la pranz poti manca 2-3 sandwish cu ceva carne, nu trebuie neaparat masa sa fie calda, ca sa contina nutrientii care iti trebuiesc. bare proteice de casa gasesti pe TOT youtube-ul. eu am facut urmarind indicatiile altora si ies niste bunataturi :X

Răspuns utilizator avertizat
| florynmondialul a răspuns:

Ia-le asa cum scrie nu face exces daca ai o alimentatie pusa la punct se vor vedea rezultate nu te baza numai pe shake mancarea si odihna sunt bazele in acest sport!