| BombaVaru a întrebat:

Salut! Ce sanse am sa ajung fotbalist profesionist, nivel de liga 1 sau chiar mai departe? Am 16 ani, undeva la 2000 ore jucate dar am fost profesionist la 2 jocuri video (esports), ceea ce am observat ca ma avantajeaza foarte mult. Continui sa ma antrenez foarte mult

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Sanse sunt de reusita dar trebuie sa fii constient ca la fel de bine poti sa nu ajungi unde vrei!
faptul ca esti bun ca si gamer nu are nicio relevanta fata de fotbalul real sau de sportul profesionist in general!
Este ca si cum as spune eu, sunt amator la box, dar fiindca sunt foarte bun la jocurile din seria Tekken sau Mortal Kombat, pot sa intru in ring cu profesionisti si sa-i spulber...este vis si copilarie ca crezi asta!
Este sansa ta si visul tau sa devii profesionist la fotbal, lupta pentru asta si vezi daca ajungi sau nu!
Am cazurile mele de cunoscuti fotbalisti, am copilarit cu mai multi baieti care erau jucatori de fotbal amator, unii dintre ei au ajuns in liga 1 dupa care au ajuns la cluburi din strainatate ligile 2 sau 3, in orice caz la fel de bine platite ca liga 1 romaneasca!
Altii nu au ajuns nimic in fotbal desi erau mai talentati decat cei care au ajuns sa fie profesionisti, de aici am tras concluzia ca este greu sa ajungi sus in fotbal, si nu tine doar de talent cat si de norocul pe care-l ai, sa fii vazut de cine trebuie si cand trebuie, fara sa ai usi deschise in viata, degeaba esti cel mai bun!
Pot aplica teoria "norocului" aproape la orice sport, si in general in orice domeniu care necesita talent, pricepere si ambitie fie ca vorbim de cinematografie, pictura, muzica, literatura, in final ajung sus nu doar cei mai buni ci si cei mai norocosiwinking

| BombaVaru explică (pentru Simpatic):

Salut, mersi de sfaturi, faptul ca sunt gamer profesionist T1 m-a facut sa am o mentalitate foarte puternica si sa vad totul altfel in fotbal? de asta spun
Mersi de incurajare!

| Simpatic a răspuns (pentru BombaVaru):

Multumesc de funda tinere. sper ca peste putini ani sa auzim de tine ca si profesionist la fotbal!

apropo am un amic din copilarie nu l-am mai vazut cred de vreo 3 ani de zile ca este plecat din tara si nu a mai venit, el era un foarte bun jucator de fotbal, cel mai bun pe care eu l-am intanit, si mie imi placea fotbalul, in adolesceta am jucat la un club in divizia B cum era atunci (adica liga a-2-a acum), si am cunoscut fotbalisti mai mici si mai mari.
baiatul asta nici nu am crezut ca nu va ajunge la Nationala Romaniei, atat de talentat era, in schimb a ajuns la Steaua Bucuresti (actuala FCSB) o pramatie de om (nu o sa-i dau numele vreodata!) care era "amic" cu noi, dar avea zero talent fata de baiatul de care ti-am zis ca nu a mai venit de 3 ani in tara...deci nu stiu cum e cu talentul in sport sau cum e cu norocul si sansa data de la Univers!
Un alt coleg cu mine, din gimnaziu de data asta, care manca si respira fotbal, a ajuns patron de club sportiv in strainatate, deci el desi juca binisor fotbal a ajuns ceea ce nu credea, patron de club de fotbal happy, ma bucur pentru el desi este multi-milionar in euro acum si eu nu laughing

| BombaVaru explică (pentru Simpatic):

Da, e vorba si de noroc, mai ales in Romania. De ar fi ca toti tinerii talentati sa primeasca o sansa, Romania ar fi buna la fotbalhappy

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

ASta depinde de antrenorul de club care dupa ce te testeaza vede daca ai talent nativ la fotbal, daca etsi bun si daca te poate racola la el in club ca sa ajungi candva profesionist, ca la 16 anisori esti jucator amator.

Jocurile video NU sunt jocuri de profesionisti, alea sunt ireale, sunt joculete de copii, asadar nu confunda realitatea cu ce te joci tu pe computer.

| Catennacio87 a răspuns:

Una e jocul pe calculator/xbox/PS si alta e un sport real laughing nu se pupa niciodata asa ceva. Daca ai 16 ani si nu ai facut pana acum fotbal de performanta sunt sanse cam 0 sa ajungi in liga 1 iar asta ti-o zice unul care a facut fotbal niste ani si nu am jucat in liga 1 big grin concurenta este prea mare.

| bogdanchicu a răspuns:

Frate, daca crezi in tine si te antrenezi in fiecare zi, de ce nu.
Sunt multe cazuri din liga 1 unde au fost adusi jucatori din ligi inferioare din esalonul romanesc si ai vazut cum s au descurcat.
Bancu, titular nationala
Nistor, jucator titrat in liga 1
Dar trebuie sa pui masa musculara, sa fii puternic.
Conteaza mult puterea pe teren, sa nu fii "daramat" de fundasi.
Sfatul meu? Iti poti incerca norocul la academii de fotbal, sa dai niste probe
Baftaaa in continuare si sper sa ti se indeplineasca visu

| BombaVaru explică (pentru bogdanchicu):

Da, asta voiam sa fac, sa merg la niste probe. Am fost la steaua magica dar nu am ramas din cauza transportului, m-am descurcat chiar mai bine decat altii la antrenament. Puteam intra lejer in primul 11.

| bogdanchicu a răspuns (pentru BombaVaru):

Si cel mai importanta, mentalitatea frate, asta conteaza cel mai mult, ai grija ce decizii vei lua.
Toata increderea o am in tine

| bogdanchicu a răspuns (pentru BombaVaru):

Mereu sa ai o mentalitate de campion si sa fii peste toti, dar nici prea " arogant "

| BombaVaru explică (pentru bogdanchicu):

Da, am o mentalitate foarte buna. Cateodata apar emotiile nasoale cand am antrenamente proaste..chestii de genul, dar nu ma las pacalit de ele si gandesc ce sa fac

Am avut multe faze in 2023 cand eram arogant si am avut de pierdut, anul asta o sa fiu exact cum e cel mai bine?