| anonim_4396 a întrebat:

Salut
Cei care aveti gantere acasa si faceti exercitii, pot sa va intreb cati ani aveti si ce greutati folositi?
Enumerati cele mai multe exercitii care le faceti cu ganterele.

8 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Am o gantera reglabila de 45 de kg.

Lucrez cu ea DOAR cand n-am timp sa ma duc la sala si nu vreau sa am pauza completa.

Fac :

- impins in sus pentru umar
- extensie pentru triceps
- flexii ciocan sau normale cu rotatia incheieturii pentru biceps
- flexii pentru antebrat
- rotatori ( pun gantera intr-un rucsac, trec un prosop prin toarta lui si il pun intre degetul mare si aratator. apoi ridic greutatea rotind incheietura spre interior )
- izometrie pe rising

Si mai pot fi facute o gramada de exercitii ( ramat, ridicari frontale si laterale, etc. ).

Problema e ca majoritatea sunt exercitii de izolare, care nu sunt foarte eficiente, de-aia prefer sala, unde pot face si eu exercitii de baza.

| Gabbriell a răspuns (pentru Cosmin86):

Asa este nu se compara cu mersul la sala.

| Bogdan_Numai_1991 a răspuns:

Salut,eu sunt antrenor de fitness si am si gantere acasa, am 22 de ani si practic sportul asta de vreo 4-5 ani,exercitii cu gantere sunt o multime,si pentru toate grupele de mushci,incearca sa faci flexi pe picior,sa mergi prin camera cu ele in maini. Sa faci ciocane la piept pentru biceps,ridicari de jos,ramat,Stand in picioare in spatele capului pentru Triceps, fluturari pentru piept, sunt o multitudine de exercitii, si ca greutati, eu folosesc 20-30 kg,depinde,dar iti recomand sa faci atat cat poti tu de mult,dar cu frecventa,in sensul ca: atunci cand vrei sa te tonifiezi, sa faci forma muschiului, pune greutati mici si multe repetari pentru a arde grasimea, iar cand vrei vrei sa pui masa musculara(sa creasca), greutati mari dar repetari mai putine!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Bogdan_Numai_1991):

Un antrenor de fitness recomanda greutati mici si multe repetari pentru definire? ( pentru a arde grasimea )

daca tot esti antrenor, de ce nu te documentezi inainte?

| Gabbriell a răspuns (pentru Bogdan_Numai_1991):

Gantere de 20-30 kg? presupun ca faci demult si maresti greutatile progresiv.
Eu folosesc gantere de 5kg, e cam putin?

| Bogdan_Numai_1991 a răspuns (pentru Cosmin86):

Cred ca sunt documentat destul de mult in ceea ce priveste sala, stai linistit, am facut 3 ani de kineto-terapie si 12 ani de handball,si exercitiile de baza le poti face acasa,ceea ce vezi tu pe internet sunt doar aberatii,nu o sa rezolvi nimic daca nu executi corect,si in plus, stii ce e ala exercitiu de izolare? stii ce miscari are? te rog sa citesti o carte, si nu u n site de internet! nu-ti fie rusine, daca ai muschi, poti avea si creier!

| Bogdan_Numai_1991 a răspuns (pentru Gabbriell):

Fac sala de vreo 4 ani, ma rog, cu pauzele de rigoare, dar fac super-serii pentru ardere si da..merg progresiv.depinde de cat poti, totusi mi se pare ca 5kg e cam putin...ai putea sa maresti putin nota

| Cosmin86 a răspuns (pentru Bogdan_Numai_1991):

Am citit o gramada de carti si reviste si TOATE explica clar chestia cu multe repetari, toate explica ca e fix un MIT din anii 70.

Intelege si tu, nu exista SLABIRE ZONALA. Definirea se face din alimentatie si cardio, nu "multe repetari".

Si eu tot 4 ani de sala, in curand o sa am 5. Si ma documentez zilnic, chiar daca nu sunt instructor.