| sanea123456789101112 a întrebat:

Cine din voi se pricepe in sport si o alimentatie corecta.Mai ales ca vreau sa ma reprofilez.Am 13 ani si sunt constienta ca trebuie sa am o alimentatie corecta daca vreau sa slabesc, nu cumva sa fac greaseala de a nu manca nimi.Deci cine se pricepe, poate ne imprietenim aici si dicutam un pic?

Răspuns Câştigător
| Mayar a răspuns:

Exista o regula simpla, dar foarte foarte greu de urmat : persistenta si ordinea. Adica : trebuie mereu sa manaci la aceleasi ore cu o marja de o ora sa zicem, gen : intre 8.30 si 9.30, apoi intre 13.30 si 14.30 si apoi intre 18.30 si 19.30. Ti-am dat doar un exemplu, tu poate ca vrei sa mananci mai des is mai putin. Si gustarile intra! Deci nu poti strecura gustari intre orele stabilite! Fara sucuri si fastfood.uri - alea oricum iti strica sanatatea continand toate porcariile.
Apoi, trebuie sa faci sport zilnic - nu conteaza cand! dimineata, la amiaz, noaptea, oricand! Dar sa faci miscare - nu cat sa cazi jos de oboseala, dar nici sa arati la fel de bine si dupa sport, fara pic de transpiratie.
Poti manca orice la masa, atata timp cat respecta energia furnizata : daca mananci ceva cu multe calorii dimineata, atunci mananci cu mai putine calorii la celelalte mese daca in acea zi nu vei depune un efort fizic foarte mare - nu ne referim la exercitiile de slabit, pentru ca alea trebuie facute zilnic!

Asa, si cu acest regim, corpul tau va fi putin bulversat : cum, mananci regulat la ore fixe?! Si atunci te vei ingra putin : 300g, 1 kg - depinde de persoana. Aceasta 'ingrasare' se intampla pentru ca ai oferit un soc corpului tau, pentru ca pana acum nu ai mancat la ore fixe. Si dupa 1 sapt, maxim 2, cand corpul tau va fi obisnuit cu acest orar strict si fix, vei incepe sa slabesti happy
Ai putea slabi gen 3-4kg pe luna. Poate mai mult, poate mai putin. De regula, cam atat slabesti. Cand ajungi la silueta dorita, mentii orele fixe de mancare! si cate calorii cpntin ele, insa exercitiile pe care le vei face - caci le vei face! - vor fi de intretinere, nu de slabit, deci nu vor dura atat de mult timp. Dar asta va face parte din viata ta : mese la ore fixe si exercitii.

Seara e groaznic de greu sa te abtii sa nu mananci. Este la Lidl ceai Rooibos >> https://republicabio.ro/products/ceai-rooibos-bio-1-5g-x-20-plicuri

este cu mai multe arome si iti taie pofta de mancare pentru ca are un gust bun si diferit.

Cel mai greu lucru e sa te tii de program. E groaznic de greu sa te tii de program, dar daca reusesti, o sa slabesti. Trebe voita si organizarea corecta a timpului.

Bafta! happy

| Mayar a răspuns (pentru Mayar):

Multa bafta si sa imi spui ce ai reusit! happy

6 răspunsuri:
| AriKristine a răspuns:

Eu fac sala de un an si imi place sa mananc oarecum sanatos, chiar daca mai sunt si exceptii laughing eu incerc sa te ajut, ce vrei sa stii?

| sanea123456789101112 explică (pentru AriKristine):

Fructele sunt bune sa le mananci in prima sau a doua jumatate a zilei?

| AriKristine a răspuns (pentru sanea123456789101112):

Este mai bine in prima, pana in ora 4-5 macar. Si ai grija sa ai 3 mese principale pe zi, fructele pot fi doar gustarile dintre mese, sau poti sa mananci la micul dejun, cu toate ca masa asta ar trebui sa fie mai consistenta.
Eu una mananc numai fructe dimineata pentru ca ma trezesc la 7 si nu pot sa mananc altceva la ora aia.

| Ke4LoN a răspuns:

Depinde la o astfel de varsta nu prea e recomandat sa slabesti fiindca dai peste cap metabolismul dar ai putea sa faci ceva cardio adica sa alergi in fiecare dimineata vreo 10-30 de minute si sa incerci sa renunti la dulciuri, fast-fooduri, si mai ales la chipsuri fiindca nu numai ca ingrasa dar cel putin chipsurile asi si niste substante care pot provoca cancer asa ca ai grija.
Iti urez bafta!

| sanea123456789101112 explică (pentru Ke4LoN):

Cum dau peste cap metabolismul? Cear insemna asta?