| Pro4K a întrebat:

Salut, deci eu fac karate shotokan si prietenul meu face kickbox si cateodata odata pe luna vine la mine acasa si ne batem laughing si cum am invatat la karate primele lovituri le dau bine si intra da cu cat dau mai mult parca nu simte nimic (bataie cu manusi). Cum as putea sa il bat? Inca o intrebare, cum pot sa-i sparg garda?

Răspuns Câştigător
| AnastasiaK a răspuns:

Shotokan e cu semi-contact. La kumite se da astfel incat sa se puncteze si asta stii tu sa faci. Vrei sa-l bati? Schimba sportul si o sa inveti alta tehnica de lovire, cu shotokan n-ai nicio sansa.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Inscrie-te si tu intr-un club de karate, sa inveti miscarile (katas-urile), iar dupa un timp vei invata si tehnicile de atac (non-contact si full contact).

| siriusblack98 a răspuns:

Un karatist de regula si-o ia in fata unui kickboxer 9/10.Bine acum nu discutam ce ''lupte'' de vidre oarbe faceti voi acolo copii pentru ca este cu totul diferit.

| Cosmin86 a răspuns (pentru siriusblack98):

Nu sunt de acord, depinde de stilul de karate. Daca vorbim de karatele traditionale, cele mai eficiente, depasesc clar kickboxing-ul.

Daca vorbim de karatele competitionale, alea sunt o prostie.

| siriusblack98 a răspuns (pentru Cosmin86):

Aia este, fiecare cu parerea lui.

| Cosmin86 a răspuns (pentru siriusblack98):

O mica comparatie:

low kick-ul in kickboxing este la coapsa, in karate este la genunchi (sa-i rupi genunchiu)
mae geri in kickboxing este pe abdomen, in karate este pe rotula sau c*aie
+ alte atacuri la gat, ochi, etc.

In karate vrei dintr-o lovitura sa-l omori sau sa-l schilodesti, in kickboxing vrei sa-l faci KO fara sa lovesti in "zone interzise". In karate TOATE loviturile sunt in "zone interzise".

| RStar a răspuns:

Axeaza-te pe agilitate, pe atentie, urmareste-i fiecare miscare, uita-te in pieptul lui pentru a vedea si miscarile picioarelor. Lasa-l sa dea primul, dupa care te feresti, blochezi si dai. Pentru a sparge garda ii dai pumn cu sete.

| cristissz a răspuns:

Depinde de mai multi factori. Hai sa-ti adresez cateva intrebari:
1. De cat timp practici Shotokan si ce varsta ai?
2. Ce vechime are antrenorul tau in acest stil?
In 2021 Shotokan-ul si in general artele martiale s-au 'degradat', poti face o comparatie intre competitiile din anii nostri si competitiile din anii 80-90. Iti spun clar ca daca practici acest stil cu un antrenor din 'garda veche' cu o experienta de 30-40 ani, cu cei care practica box sau kickbox doar te joci pe strada. Doar cei cu un IQ sub medie spun ca shotokan-ul este un sport in care nu ai contact si este slab. Cel mai probabil esti incepator, ai o varsta mica sau practici aceasta arta martiala cu un antrenor slab.

| Pro4K explică (pentru cristissz):

Salut nu, am 19 ani in prezent, practic de 1 an si 2 luni, si antrenorul meu are 7 dani, Dupa cu cred pur si simplu este alt stil kickbox vs karate, la karate nu te pune in ring si dai cat poti, stii majoritatea competitilor sunt pe puncte.