| Alex272714 a întrebat:

Salut. Eu si amicul meu avem o dezbatere mai ciudata. El spune ca daca lovesti pe cineva in fata nu ar trebui sa te doara articulatiile degetelor daca ai tinut pumnul cum trebuie si ai dat bine. Eu din cate stiu ar trebui sa doara, cel putin peste cateva ore. Multumesc frumos

Răspuns Câştigător
| anonim3248 a răspuns:

Când dai cu pumnul și nu nimerești bine te doare rău articulația între mână și palmă, asta din poză.
https://www.cardiokinetic.ro/images/ligamentele-incheieturii-mainii.jpg
Pumnul își face efectul și celălalt cade DAR tu după câteva ore te doare articulația la mână.
Asta se întâmplă când dai direct și repede din obișnuință.
Mai te dor și oasele degetelor tot așa când dai cu pumnul repede.

5 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Pai și nu ați experimentat între voi? Nașpa.

| StoicAnalysis a răspuns:

Depinde de densitatea oaselor tale. Cu cat sunt mai dense, cu atat socul este mai putin resimtit. Exemplul ar fi cel dat de Vonpulivan in comentarii.

| anonim3248 a răspuns:

Mai e un secret pe care l-am învățat când eram tânăr - să nu bați pe cineva cu picioarele cu vârfurile că te dor degetele 2 săptămâni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca depinde si de cine da cu pumnul. Daca da unul ca tyson, nu simte nimic. Daca da un baiat averge, dar antrenat la sala, cred ca se simte ok. Dar daca da unu care sta toata ziua la birou, si nu face pic de miscare sau sport, cu siguranta o sa il doara.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Simți nu ai cum sa nu simți mai ales într-un conflict o certă și implică lovituri și bătaie simți totul...