| Octavian123123 a întrebat:

Salut, fac de 1 luna si 1 saptamana sala, 176cm, 74kg, 16 ani, ar trebui sa iau proteine? daca da, ce fel de proteine?

10 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Evident ca ar trebui sa iei proteine, cum vrei sa cresti fara avand in vedere ca tesutul muscular (substanta uscata) este alcatuita din proteine?

Iti recomand proteinele din carne (pui, peste, vita), din lactate, oua, iar din surse vegetale: oleaginoase (in special untul de arahide, ieftin si bun), secara, linte, soia, fasole.

Daca mananci aprox. 2g/ kg corp de proteine din mancare nu ai nevoie de suplimente. In caz contrar, ai avea nevoie, dar daca te bazezi pe suplimente si neglijezi alimentatia s-ar putea sa fi dezamagit.

| Octavian123123 explică (pentru aXy99):

Ma refeream strict la suplimente, vina mea ca nu am mentionat asta, proteine din mancare iau cat de multe pot, incerc sa mananc in mare parte alimente cu multe proteine

| aXy99 a răspuns (pentru Octavian123123):

Cam ce mananci intr-o zi? SI in ce cantitati? Daca e zilnic la fel, iti voi putea spune de ce ai nevoie (proteine din zer, de preferat concentrate proteice)

| Octavian123123 explică (pentru aXy99):

Pilaf de orez, cartofi piure, cartofi natur, piept de pui ( de obicei de 2 ori pe zi ), Orez cu lapte ( Muller 200g, maxim 1 pe zi ), iar seara un iaurt sau nimic, in general mananc de 2-3 ori pe zi, gustarea fiind de ex un orez cu lapte

| Octavian123123 explică (pentru aXy99):

Am uitat sa precizez ca folosesc ulei de masline in loc de ulei din floarea soarelui

| aXy99 a răspuns (pentru Octavian123123):

Nu ai precizat cantitatilie, dar mi se pare ca mananci putin.

| Octavian123123 explică (pentru aXy99):

Nu mananc in cantitati mari, de ex: 150-200g cartofi cu 100-150g piept de pui, incerc sa mananc cat mai multe calorii din cat mai putine calorii, ca in acelasi timp sa si slabesc

| Octavian123123 explică (pentru Octavian123123):

Cat mai multe proteine din cat mai putine calorii*

| aXy99 a răspuns (pentru Octavian123123):

Vei fi dezamagit, dar nu vei reusi sa faci o recompozitie. Ai deja o luna si ceva de sala, sincer, nu stiu daca mai functioneaza asa. Daca vrei sa slabesti, e foarte bine, daca vrei sa pui masa, fii in surplus caloric, altfel nu vei reusi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Octavian123123):

Nu poti sa slabesti si sa pui masa musculara in acelasi timp. Te hotarasti ce vrei si faci doar aia.