| Anonim0202 a întrebat:

Salut, imi poate recomanda si mie cineva un program la sala pentru slabit? Adica prin alte exercitii in afara de banda/bicicleta. zic asta pentru ca luni mi-am facut un abonament, am intrat in sala am vorbit cu instructorul ala de acolo l-am intrebat ce si cum, si am facut linistit banda, ei bine azi cand am fost tot acel instructor m-a intrebat cate kg am, i-am zis 125 si mi-a zis ca nu pot face cardio pentru ca se pot strica aparatele, limita fiind de 115-120, si l-am intrebat de ce nu mi-a zis asta luni a zis ca probabil a uitat, dar sa vezi smecherie la ei m-am uitat in regulament si acolo zice ca in prima zi in care iti faci abonament, practic la prima sedinta daca nu iti place iti poti revoca abonamentul si primesti banii inapoi, in schimb daca treci de prima sedinta nu-ti mai primesti banii daca renunti la abonament... practic asta a fost o manevra de a lor, dar in fine, eu am nevoie de un link ceva cu un set de exercitii care sa ma ajuta sa slabesc fara a face banda/bicicleta, multumesc!

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu recomand ce am incercat eu din propie experienta, m-am ingrasat in 4 anii 28 de kg din pacate,eram dependent de dulciuri,sucuri,fast food, patiserie etc
am inceput prin a manca carne de porc dimineata, am observat ca numai imi este asa foame, dupa masa mancare fasole, orez, cartofii etc
seara un fructe sau un iaurt
desigur ca s-a vazut intr-o luna am dat 8 kg jos, poate nu e mult dar sa intelegem ca slabirea fara a manca carne = slabirea de masa musculara, recomand cu mult drag plimbarea pe jos 10 km per zi timp de 5 zile per saptamana, dimineata de la ora 6, asta e etapa a doua, cred ca voi ajunge la 60 anul asta prin mers pe jos,repet fara dulciuri,fast food, sucuri, chipsuri, evitarea painii, patiserie, mezeluri etc
la cate kg ai recomand mersul pe jos apoi cardio, multi o sa rada dar eu garantez ca o dieta cu 800 de calorii 10 km de mers pe jos slabeste mult, eu am fitapp e o aplicatie foarte buna, as recomanda si culturismul de 3 ori per saptamana, dar repet mersul la sala si bagat shaorma nu slabeste 80% este dieta restul cardio

| Iosuat a răspuns (pentru RAY):

Fratele meu, cu 800 de calorii ajungi sa fi mai rahidic slab si fara muschi decat copiii aia din Africa, altceva ar fi trebuie sa indrume raspunsul tau, CONSUMA cat de multe proteine poti, din carne de lui, oua, peste, etc. trage la sala cat de multe antrenamente poti si lasa mersul in pace, pentru ca cu,, plimbatul,, pierzi prea mult timp, in timpul ala daca mergi la sala pe langa ca arzi 1200 de calorii iti si tonifiezi corpul, dai o foram corpului, muschi! nu infometarea este cheia penmtru slabit, ci mancatul de legume cu carne si ca sursa de carbohidrati orez brun

| RAY a răspuns (pentru Iosuat):

Ma refer la inceputul dietei, maxim 6 saptamanii apoi cresti la 1200 de calori, proteinele fac ca masa musculara sa nu se arda, plus plimbarea pe jos 10 km per zi, eu ma refer la mine eu nu pot face cardio in intervale dar daca esti sanatos cardio pe intervale

| Anonim0202 explică (pentru Iosuat):

La dieta sunt, dar asta cu sala mi s-a parut o manevra mare si am zis ca ma *** pe ei 150 de lei pe abonament la propriu si sa schimb sala, pentru ca asta e cea mai "renumita" sala de la mine din oras, practic la cardio ai 10 benzi de alergat si alte zeci de biciclete, si langa aceasta sala e fosta sala in care sunt 2 benzi vai de mama lor dar nimeni nu mi-a zis ca nu pot alerga si sunt aceleasi modele de benzilaughing

| Iosuat a răspuns (pentru Anonim0202):

Eu ce sa-ti zic...nasol, eu merg la o sala cu 3 benzi de alergat si 2 biciclete, dar sala e moderna, aparatura, si e 60 de lei, nu 150, e exagerat dupa mine. oricum, eu daca as fi fost asa... as fi tinut o dieta ( nu rina duka si prostii laughing dieta adica stil de viata sanatos si as fi mers seara pe cand se intuneca la un alergat de cateva minute, in 2 luni ai fi fost la 99 kg, oricum multa bafta in scopul pe care ti l-ai propus de indeplinit!