| ZeulMuschilor a întrebat:

Salut, ma trezesc la 6 dimineata, fac un dus cu apa foarte rece mai tarziu mananc si apoi merg la sala, stau 3 ore 5 zile pe saptamana si am grija sa dorm minim 8 ore pe noapte imi cantaresc mereu mancarea doar duminica fac cheat day. Dupa parerea voastra sunt obsedat de sala?

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

La trei ore 5 zile din 7, cam da, ești obsedat
Ideal 2 ore de 3 ori pe saptamana, sau 1, 5 ore de 5 ori pe saptamana.
După cum vezi, tu faci dublu. Și asta pentru că nu înțelegi că mușchii cresc in perioada de refacere, nu cînd tragi de ei. Cînd tragi, fibrele musculare se rup, și cînd te refaci, ele își revin, se repara, dar mai puternice, mai rezistente, și mai mari.

| johnnny123 a răspuns:

Faptul că te autointitulezi "ZeulMuschilor" nu-ți răspunde la întrebare?

| raMLesS a răspuns:

Mai mult nu inseamna mai bine, 3 ore sau 10 ore in sala e aceiasi chestie laughing
Important e sa iti stimulezi muschii suficient cu un set de antrenamente specific, cum e push pull legs de exemplu.
La push ai anumite exercitii, 2-5 seturi x 8-12 repetari pe fiecare exercitiu, la pull si legs la fel.
Atat timp cat respecti programul asta, n-ai ce sa faci 3 ore in sala, o sa-ti ia maxim o ora sa iti completezi obiectivul zilnic, si in alea 60 de minute, doar 15 minute ti le petreci antrenandu-te, restul de 45 sunt alea de pauza dintre serii laughing.
Pana si culturistii profesionisti care concureaza stau in jur de o ora, o ora jumate.
Singurul moment in care stai 3 ore e acela in care iei steroizi, si asta pentru ca te refaci mult mai repede, si te poti antrena mult mai intens, azi faci push pana la epuizare, iesi din sala tremurand, maine nu mai ai nici pe dracu.

Răspuns utilizator avertizat