| GeorgeGabriel20001 a întrebat:

Salut,mi-am cumpărat ieri niste creatina și o cutie de proteine(praf).Eu sunt o persoana slabă (54kg la 174) și as mai dori sa ajung macar la 60 iar din câte am citit aceste produse ar fi cele mai eficiente.
Nu am sala, am niste chestii improvizate, o sa fac cu ele ceva exerciții pentru a pune masa musculara(deși eu m-aș mulțumi numai sa se pună ce a greutate pe mine, numai sa nu mai mai ia vântul). După ce termin aceste suplimente o așa pierd acele kg acumulate? Vreau câteva sugestii pentru un începător.Multummesc.

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Proteina te slabeste, nu te ingrasa!
vezi toate retele de slabit sunt bazate pe proteina pudra, sau proteina solida, fiindca slabesc foarte suor si rapid.
Caloriile luate din mancare ingrasa!

| GeorgeGabriel20001 explică (pentru Violleta2022):

Din ce am citit pe cutie ajuta la creșterea în masă musculara rapida (mai ales la cei care nu pot acumula prin marcarea de zi cu zi)... posibil sa fie și pentru slăbit.

| Violleta2022 a răspuns (pentru GeorgeGabriel20001):

In principiu, creste masa musculara si topeste grasimea.
dar tu nu ai grasime si in cazul tau, este posibil chiar sa te slabeasca si mai mult.
Fa un test de 1 saptamana, in care iei proteina si vezi daca ai luat in greutate sau ai slabit.

| Cosmin86 a răspuns (pentru GeorgeGabriel20001):

Nu are cum sa fie si pentru masa musculara si pentru slabit.
Masa musculara = crestere in greutate
Slabire = scadere in greutate

Nu ai cum sa cresti si sa scazi in acelasi timp laughing

| MaryMaria333 a răspuns:

Nu! Tu daca vrei sa mai pui pe tine, mananca mancare normala, nu prafuri si alte minunatii ))
Mananaca consistent la fiecare masa, nu fa prea multa miscare si se va pune pe tine ceva kg. Painea, zaharurile, fainoasele.....insista pe ele, mananca si inainte de culcare, nu te lua dupa teoria cum dupa o anumita ora gata cu mancatul. Bafta!

| Cosmin86 a răspuns (pentru MaryMaria333):

Vrea sa puna masa musculara, NU grasime, asa ca e normal sa faca miscare (tras de fiare). Si sa insiste pe PROTEINE, nu pe carbohidrati de proasta calitate (gen paine, zaharuri si fainoase).

| MaryMaria333 a răspuns (pentru Cosmin86):

Pai da, sa se apuce de sport atunci, in minim 6 LUNI o sa apara efectul, dar sport serios!

| ruddy a răspuns:

Ce ai cumparat tu se numesc suplimente alimentare. In cazul in care nu reusesti sa iti iei aportul de macro si micro nutrienti zilnic, apelam la aceste suplimente. Pentru a se dezvolta musculatura ai nevoie de 1, 4 -1, 8 grame de proteina pe kg, undeva la 85 grame proteina ar fi indeajuns. Pentru a creste si in kg trebuie sa ai un adaos de calorii. De ex : daca mananci zilnic 1500 calorii, ar trebuie sa cresti la 1900 calorii.
Aceste suplimente te pot ajuta, sau nu, depinde de alimentatia ta.

| Lowkee a răspuns:

Pur si simplu mananci mai mult. Esti slab ca mananci putin. Am fost in aceeasi situatie ca tine by the way. Baga in tine cat poti.

| pHantom1976 a răspuns:

De ce pur si simplu nu mananci mai multe calorii daca chiar vrei sa cresti in masa?

| GeorgeGabriel20001 explică (pentru pHantom1976):

Mănânc,dar sunt un ectomorf(persoana care acumulează foarte greu in greutate și masa musculara) iar din cat m-am documentat proteinele și cu creatina combinata cu ceva exerciții ar aduce multe beneficii, in special masa musculara. Dar, am aceea dilema, după ce le termin, ceea ce am acumulat se va duce pe apa sâmbetei? Chiar daca continui cu acele exerciții regulat.

| siriusblack98 a răspuns (pentru GeorgeGabriel20001):

Da,sunt sanse foarte mari sa pierzi in scurt timp kilogramele acumulate daca nu vei continua sa oferi corpului un numar mai ridicat de calorii/zi.