| Dagger a întrebat:

Salut.
Mi-am luat de curând proteine whyle și am o întrebare.
E ok dacă le iau o data pe sapt, ...ma afectează...asa am înțeles ca s-ar putea sa îmi atace ficatul.
Cel mai ok ar fi sa le iau o data pe sapt?

20 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Cum adica "o data pe saptamana"? Vrei sa spui de 2 ori pe zi: dimineata si dupa antrenament.

Cate proteine ai acum din alimentatie? Ca doar asa stii cat trebuie sa iei din suplimente.

| Dagger explică (pentru Cosmin86):

Se numește Soy Protein izolate de la gym beam
Si pot sa iau înainte și după (doar când fac antrenament)
Si de ex pot sa iau și pauza dacă vreau? Sa nu mai iau proteine dar sa fac sala

| Cosmin86 a răspuns (pentru Dagger):

Soia e o sursa de proteina proasta, nu are profil complet de aminoacizi (+ ca soia de azi e modificata genetic).

1. Care e logica sa iei "inainte"? Scopul proteinelor e sa-ti refaca fibrele dupa un antrenament, inainte de antrenamente CE SA REFACA?

2. Ca sa intelegi, suplimentele sunt mancare concentrata. In cazul asta, se ia SOIA efectiv si se separa proteinele de restul continutului. La fel se procedeaza si pentru alte tipuri de suplimente. Sunt tot mancare practic.

| Dagger explică (pentru Cosmin86):

Deci sa înțeleg ca nu e ok sa o mai iau? Sau sa o mai iau dar mai rar?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Dagger):

Sa nu mai iei deloc porcaria aia.
Iei proteine din zer (whey protein, in engleza) si iei o portie dimineata si una dupa antrenament, in functie de cate proteine consumi zilnic.

Tu ti-ai facut un calcul cate proteine consumi zilnic? Sau iei suplimente asa, haotic?

| Dagger explică (pentru Cosmin86):

Pe cutie scrie Soy Protein Isolate
Si iau după antrenament

| Cosmin86 a răspuns (pentru Dagger):

Nu mi-ai raspuns la intrebare: ti-ai facut un calcul cate proteine consumi zilnic? Ca altfel NU AI CUM SA STII cat sa iei ca si supliment.

| Dagger explică (pentru Cosmin86):

Iau o cupa după sala, și o combin cu apa sau ovăz

| Cosmin86 a răspuns (pentru Dagger):

CATE proteine consumi DIN ALIMENTATIE? Am intrebat de 3 ori si tot nu raspunzi.

| LPCTSTR a răspuns:

Daca si planuiesti sa faci sport cat timp le iei, poate vor face si ele ceva, dar sa le iei degeaba- clar nu, ca te ingrasa.
Apropo, daca planuiesti sa iei proteine pe perioade mai lungi, va trebui sa faci analize din 6 in 6 luni pentru ca de multe ori sunt consumate prost, iar unii ajung sa-si distruga pancreasul.

| Cosmin86 a răspuns (pentru LPCTSTR):

ORICINE ia proteine zilnic, chiar si bunica, pentru ca se gasesc in mancare (proteine = carne, peste, branza, oua, etc.)... tu vrei sa spui SUPLIMENTE cu proteine, nu proteine.

Si de unde CRETINITATEA asta sa-ti faci analize din 6 in 6 luni? Ce treaba au suplimentele cu pancreasul?

Arata-mi si mie sursa IDIOTENILOR spuse de tine.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Cosmin86):

Creatina, nu la asta se refera?

| Legion7X a răspuns (pentru Cosmin86):

Https://rum.activehealthrt.com/chto-ploho-dlja-podzheludochnoj-zhelezy.php

Dacă suplimentele nu sunt naturale, este posibil să te îmbolnăvești.

| Cosmin86 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Nu... UNDE vezi tu ca apare macar cuvantul "creatina"?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Legion7X):

Ala e un site de 2 bani! Unde naiba ai gasit mizeria aia de site?

Apropo: " Și deși suplimentele nutritive sunt un produs sintetic, unele dintre ele pot fi benefice pentru organismul uman. Cu toate acestea, suplimentele nutritive precum E1442 și E1422 sunt dăunătoare pentru sănătatea pancreasului."

De cand E1442 si E1422 sunt suplimente? Ia cauta pe google, alea NU SUNT SUPLIMENTE.

ARTICOL DE 2 BANI!

| RobertMoon a răspuns:

Nu îți afectează niciun ficat, proteinele se consuma zilnic. Daca ești așa paralel de ce ți-ai mai comandat?

| Dagger explică (pentru RobertMoon):

Mi o spus proful de prost ca nu nu sunt bune ca l am întrebat de ele rolling on the floor si o zis ca nu îs bune ca iti ataca ficatul sau ce o zis si mna am zis sa intrebare si aici ca e ok dacă iau de 2 ori pe zi când fac sala?

| RobertMoon a răspuns (pentru Dagger):

Nu-l asculta laughing câte porcarii de suplimente am băgat în mine trebuia să fiu dead de mult daca era așa rolling on the floor singurul efect negativ pot fi gazele la stomac sau greața din cauza aromelor, în rest totul e safe.

| Dagger explică (pentru RobertMoon):

Inteleg rolling on the floor mersi pentru informație