| Marinusky a întrebat:

Salut, până acum am avut program de slabit cu dieta in care nu trebuia să mănânc pâine și multe grăsimi dar acum ca am slăbit trebuie sa trec la masa musculara. Ce nu ar trebui să mănânc? Și ce ar trebui să mănânc, dimineața merge un iaurt degresat sau unul cu 1, 2,3% grăsimi? Ceva când vin de la liceu, ceva seara nu știu dacă mi ați putea recomanda, mulțumesc anticipat

2 răspunsuri:
| aria1996 a răspuns:

Trebuie sa mananci multe proteine, seara ceva mai slab peste de exemplu gasesti tot felul de retete, poti manca in cantitati bune daca faci efort excesiv (la sala) trebuie sa mananci nuci, alune, migdale in cantitati foarte mici. si la fel painea nu e foarte indicata nici grasimile. O linguta de ulei de masline merge...carnea de pui, de curcan si pestele e cel mai indicat...la fel oualele sunt cele care nu trebuie sa lipseasca cand faci sala si sper ca te-am ajutat

| DovleacTurbat a răspuns (pentru aria1996):

Stiai ca nivelul testosteronului depinde de nivelul grasimilor consumate si efortul fizic (aici vorbind strict de cei naturali)? De ce dai "sfaturi" 65% inutile? Are nevoie de un minim 60g grasimi, il poate depasi lejer si fara probleme daca este in perioada de masa musculara si nu definire. Ai vorbit si dat exemple doar de surse de proteine, pe cand in perioada de masa musculara proteinele cad pe locul 2, locul 1 fiind ocupat de carbohidrati fara acestia NU cresti.