| anonim_4396 a întrebat:

Salut sunt baiat am 17 ani 1.80 inaltime, am avut 73 de kg ma abtin sa mananc de 2 luni, dar mi-a mai scapat cate o pizza un chips. Am ajuns la 67 de kg dar tot mi se vede burta. Fac abdomene in fiecare seara. Ce ar trebui sa fac ca sa scap de burta?

9 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa te opresti cu obsesiile, oamenii sunt oameni nu sunt perfecti asa ca nu te chinui nici tu sa fi! cine te iubeste o face cu burta sau fara! Si sa stii ca infometarea nu iti face bine si te vei imbolnavi si nu cred ca merita sarcrificiul. Cu burta sau fara vei fi acelasi om! Si asta ti-o zice cineva cu muuuuuulteeeee kg in plus...

| wolder a răspuns:

`ma abtin sa mananc de 2 luni`
surprise eu credeam ca daca nu mananci mori :O wow
nu te mai abtine sa nu mai mananci `unele cestii` ca presupun ca manancirolling on the floor
tie o dieta mai bine ori ia-o mai usor cu carnea si dulciurile.
Alearga asta e cel mai bine pentru corp succes

| EnvyU a răspuns:

Faci gresit, nu te abtine de la mancare, asta nu te face sa slabesti. Mananca putin si de multe ori, adica cate 4-5 mese pe zi, dar putin si fara prajeli fara chipsuri pizza shaorma etc. Fara dulciuri, mananca dimineata bine de exemplu, cateva oua prajite sau fierte cu ceva pe langa, un cremwusti sau o carnita sau ce preferi tu, o cana de lapte. Dimineata e bine sa mananci bine si hranitor ca sa arzi caloriile mai tarziu. Si alearga, degeaba faci abdomene, nu dai grasimea jos daca faci abdomene, poti sa faci si 100000p pe zi. Trebuie sa alergi, o ora pe zi e destul. Si nu te mai abtine de la mancare, doar ca sa nu mai mananci prajeli, gratar e bun, dar fara cartofi prajiti, etc. Fiert, gratar, salate si alergat happy

| JohnnyBi a răspuns (pentru EnvyU):

Vezi ca esti in antiteza. nu manca prajit, dar poti manca oua prajite tongue. shaorma e rea doar din cauza sosurilor si cartofilor prajiti, legumele si carnea nefiind grase nu au cu ce dauna, deci poti manca oricata shaorma vrei, dar fara sosuri (maioneza aia omoara ficatul). eu zic sa lasi cremwustii, crede-ma pe cuvant, mananca rar chestiile alea. abdomenele dau grasimea jos, prin simplul fapt ca sunt exercitiu fizic => transpiri de la el => dai jos grasime; adevarat e ca nu vei avea patratele DOAR de la abdomene, decat daca esti genetic structurat sa ai body fat mic. teoretic, 1 ora de alergat pe zi e de ajuns sa dai jos grasimea de la 2 mese ce contin prajeala, astfel poti manca orice vrei, oricat vrei, cu 2 ore de sport pe zi nu vei arata ca Nikita din Romana. eu nu am facut cardio niciodata, mananc prajeli 1-2 ori pe zi, fac abdomene din 2 in 2 zile la sala si am grasime doar la nivelul abdomenului inferior. nu pot alerga desi imi doresc foarte mult sad (am o arsura de gradul 3 in talpa, si desi au trecut 3 luni de cand am facut-o nu pot calca pe piciorul respectiv decat pe varf). dimineata poti adauga la ce zici tu acolo 2 felii de paine cu miere si nuci si incepi ziua extraordinar happy

| zxzx a răspuns:

O parte din grasime nu o poti da jos oricat sport ai face, mai ales daca ai avut cateva kg in plus inainte.
Pentru asta sunt lasere care topesc grasimea sau aparate de giumnastica in vid, etc, dar costa sute de euro sedintele.

| blackwitchcraft a răspuns:

Nu e nevoie sa faci multe abdomene.fa cate poti, dar cel mai important este sa mergi mult pe jos.de ex. eu fac vreo 13 ture prin cartier pe zi.deci in total cam 10 km.e foarte important sa nu mananci fast food.alea sunt niste porcarii. poti incerca niste mancare thailandeza(gasesti la kaufland) care nu numai ca e slaba in calorii si e foarte hranitoare, atunci cand transpiri nu vei mai mirosi uratwinkingsper ca te-am ajuta.si nu uita: fara vointa nu reusesti p.s. fa aceasta cura timp de 3 saptamini

| xqMelaniiie a răspuns:

Alearga! un km pe zi e perfect pentru inceput! dar nu trebuie sa sari peste nicio tura altfel iti pierzi antrenamentul!

| Alexandra3355 a răspuns:

Nu e bine sa faci foamea(sa te abtii de la mancare) poti sa ai mese fixe(sa mananci in fiecare zi la aceeasi ora) si nu gras sau mult. Slabesti mult mai usor si mai repede asa si nici nu te imblonlavesti. Sper sa reusestihappy

| Desaga_Sergiu_1993 a răspuns:

Iti dau un sfat alearrga pe stadion pe teren de minim 6 ori eu am doar 12 ani si am inaltimea de 1.65 si am alergat 6 ture de stadion pe zi timp de 2 saptamani si dupa aia nu mai m-am dus si cand mi-am luat hainele pe mine peste o saptamana am vazut ca sunt largi, dar nu am mai mancat paine si grasime sau ceva gras