| razvan7777 a întrebat:

Salut sunt Razvan si vreau sa stiu sigur daca sala afecteaza cresterea. Am auzit ca greutatile deasupra capului ingreuneaza cresterea, ba chiar o opres. Vreau sa stiu daca esti doar un mit sau este adevarat.

Răspuns Câştigător
| Adixuuu a răspuns:

Da este adevarat sportul si exercitiile fizice in exces la un copil pot incetini sau chiar opri cresterea, mai ales daca esti baiat pentru ca ei se dezvolta putin mai greu decat fetele.

| cristi1505 a răspuns (pentru Adixuuu):

laughing)))) Numai aberatii!

| Adixuuu a răspuns (pentru cristi1505):

Asta am zis si eu ca sportul in exces daca doar se mentine si face sport ocazional nu va avea nici o problema

9 răspunsuri:
| nesuferit a răspuns:

E doar un mit

| PopândăuIRătăcit a răspuns:

Salut, Razvan. Nu iti ingreuneaza si nici opreste cresterea in inaltime. Daca vrei sa te apuci sau te-ai apucat deja poti linistit sa continui fara te ingrijorezi. Cresti atat cat iti permit genele, alimentatia si miscarea.

| mimiwewem a răspuns:

Bună. Da, sala afectează creșterea.

| cristi1505 a răspuns:

Este o prostie! Eu fac de la 13 ani si nu mi-a oprit cresterea, din contra intr-o vara am crescut 6 cm si dupa inca am mai crescut. Daca ai o alimentatie cum trebuie(bogata in proteine si carbohidrati), si nu exagerezi nu vei avea probleme.

| DanDanik a răspuns:

Salut Razvan mitul asta cu oprirea cresterii daca faci culturism( de performanta sau nu ) este chiar fals. Eu m-am apucat de culturism pe la varsta de 14 ani cu o inaltime aprox de 170 cm iar acum la 16 ani am 180cm. Dupa parerea mea incepe sala si nu mai tine cont de nimeni... chiar daca iti spune cineva ca progresezi greu treci peste... nu poti in cateva luni sa te faci mare. Culturismul este pentru a dezvolta masa musculara nu pentru a stopa cresterea, acum tine si de geneticul tau ca oricum pentru inceput nu te vei duce la sala si vei ridica la piept 100 kg. Succes. Funda?

| cristi1505 a răspuns (pentru DanDanik):

Din contra, ridicatul la piept chiar nu te afecteaza deoarece nu iti preseaza nimic pe coloana.Normal ca trebuie sa executi corect pentru a evita alte probleme.

| DanDanik a răspuns (pentru cristi1505):

Perfecta dreptate. Eu ma refeream ca nu o sa se duca la sala din prima sa faca pe macho man ce fel fac uni pusti care intra intr-o sala de forta prima data... ridica greutati mari din prima si pusti nu pot duce 1 serie pana la capat.