| Damagexz3 a întrebat:

am 14 ani 77 kg 1, 78 si m-am apucat de sala recent.Cine imi poate spune si mie ce trebuie sa fac adica in 1 zi, a-2-a zi si asa mai departe sa cresc repede in muschi(biceps,triceps, spate, piept)dar si sa slabesc gen pe la 68-70kg! Cel mai bun raspuns primeste funda!

Răspuns Câştigător
| jon987654321 a răspuns:

Prinele 2 3 saptamani lucrezi toate grupele pe la toate aparatele si greutati cate putin din fiecare sa ti se obisnuieasca corpul inainte de a incepe un antrenament baga vreo 15 minute de banda sa nu uiti de incalzire incheieturi, umeri brate sa te incalzesti vreo 10 minute cu exercitii care le faci la ora de sport pe langa asta vad ca ai o greutate mai mare...trebuie si o alimentatie adecvata consuma 2g proteina per kg zilnic...carbohidrati din orez si paste tu avand o greutate mai mare consuma mai putini carbo si baga proteine din carne oua branza piept de pui pentru proteine si in general carne alba cu timpul va trebuie sa mananci cat mai bine nu te astepta ca in 2 saptamani sa ai bicepsi si brate de hulk ca nu e posibil o alimentatie corecta si un antrenament corect sunt cheia si rabdare, asteapta 3 luni dupa 6 dupa 1 an si tot asa cu timpul vei creste esti tanar la varsta ta te dezvolti foarte rapid.

7 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Nutritia e cea mai importanta, in rest program de antrenament gasesti pe google. Daca vrei sa te definesti, mananca putini carbohidrati pana in 150g, proteine 1, 5-2g/kg, grasimi pana in 50g, calorii 2000+.
https://www.muscleandstrength.com/workouts/4-day-maximum-mass-workout
Poti sa mai cauti altele si sa iti faci tu unul cu exercitii care crezi ca ti s-ar potrivi mai mult.

| aXy99 a răspuns (pentru Sn4k3):

Grasimi MINIM 50 de grame. Daca ai mai putine, testiculele nu vor mai secreta suficient testosteron.

| siriusblack98 a răspuns:

Exercitii full body primele 2-3 luni pana sa incepi sa lucrezi pe grupe. Evita carbohidratii si baga carne.Nu uita sa respecti programul de odihna si sa ai zile de pauza daca vrei rezultate.Si sa cresti ''repede in muschi'' nu o vei face prin metoda naturala.Masa musculara se face in ani, nu in saptamani sau luni.Si lucreaza si picioarele ca pe alea nu le-ai mentionat.Asta daca target-ul tau nu este sa arati ca Jhonny Bravo.

| anonim_4396 a răspuns (pentru siriusblack98):

"Evita carbohidratii si baga carne"
Legume nema? Micronutrientii de unde ii ia daca vrea sa creasca sanatos.

| siriusblack98 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am crezut ca nu sunt oameni care sa aiba impresia ca i-am sugerat sa evite legumele pentru ca nu asta am facut.Ideea a fost ca are nevoie de proteine nu ca legumele trebuiesc ocolite.Sunt sigur ca el a inteles ce am zis.

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Carbohidratii sunt foarte importanti pentru cresterea in masa musculara. Desigur, de preferat fara dulciuri, sucuri etc., dar legume, cereale, fructe, da.

| anonim_4396 a răspuns (pentru siriusblack98):

Are 14 ani. Ma indoiesc ca stie ce sa manance