| petrescuionut a întrebat:

am 14 ani si fac exerciti cu gantera.
Vreau sa stiu daca este bine cu ce greutati fac stau pe banca pe spate gen cu ai sta in pat cu fata in sus si ridic pana sus si apoi duc la piept, fac maxim 17 apopi mai fac alte seri de exercitii, dupa iar cu cea de 25kg fac maxim cam 40 45 cam asa daca le adun, si exercitiul din picioare cu 2 maini duc gantera pana la piept cu o greutate de 6 7kg cu 2 maini cum ai avea o tava si ai pune 7 kg pe ea cam 1 ora si 1 jumate fac ce ziceti este bine pentru varsta mea?

4 răspunsuri:
| kar1GaNNN a răspuns:

Baiatu iti zic un sfat, mai asteapta pana la 18 ani, esti prea crud sa ridici greutati supraponderale greutatii tale.
In timp o sa vezi ca ramai mic si nu mai cresti iar peste vreo 10 ani o sa ai problema cu coloana.
Lasa-te de gantere.

| JohnnyBi a răspuns (pentru kar1GaNNN):

1 sfat. 18 ani era lege cand atunci se termina pubertatea, acum la 15 ani poti incepe linistit ca si asa nu o dai in 100 kg primii 1-2 ani (deci ajungi pe la 18 cand ai forta sa faci powerlifting).
o sa ramai mic si nu mai cresti? mit pentru oameni prosti. nu are nicio legatura greutatea pe coloana cu geneticul. cat timp faci indreptari cu 100 kg corect, coloana nu are nimic, cresterea nici atat. singurul lucru care poate opri cresterea (fie in inaltime, fie dezvoltare fizica) este GENETICUL si poate steroizii (difera de la om la om efectele negative).

| kar1GaNNN a răspuns (pentru JohnnyBi):

happy

| isapower a răspuns:

Du-te la doctor tipu! nu stii ce e neiregula cu tine?