| KnyRPG a întrebat:

am 16 ani si tocmai ce m-am apucat de sala, mentionez am 87 de kilograme.
As putea lua proteine? Daca da, de la ce firma si ce tip de proteine?
Stiu ca cel mai bine iei proteina din mancare dar ma gandesc sa incerc si un tip de proteina.
Mersi de raspuns.

9 răspunsuri:
| KnyRPG explică:

Alt tip de proteina**

| bornsinner a răspuns:

Salut. Nu ai mentionat care este OBIECTIVUL pentru care te antrenezi, ceea ce este crucial. La varsta si kg tale, cel mai probabil vrei sa slabesti. In cazul asta, verifica raspunsurile mele de aici: https://www.tpu.ro/......tru-ca-ma/

In ceea ce priveste proteina, avand in vedere ca esti incepator, nu as recomanda sa investesti bani (cel mai probabil alor tai) in asta. Invata sa faci schimbari pozitive in alimentatie si sa devii consecvent.

Totusi, daca ai o situatie ok, orice whey protein (proteina extrasa din zer de lapte) este in regula. Sigur sala ta are un shop, cere ce brand vezi mai popular pe acolo. Nu are mare importanta, atat timp cat iti vei monitoriza caloriile.

| KnyRPG explică (pentru bornsinner):

Salut un obiectiv ar fi masa musculara si sa slabesc macar pana pe la 77 78 de kilogram si referitor la bani, bani sunt munciti de mine vara asta, dar normal ca in orice alta familie (probabil) ma mai ajuta si ai mei.

| KnyRPG explică (pentru KnyRPG):

Kilograme*

| Cosmin86 a răspuns (pentru KnyRPG):

Nu ai cum sa pui masa musculara si sa slabesti in acelasi timp, dintr-un motiv simplu: nu ai cum sa fii in surplus caloric si in defici in acelasi timp!

Se fac pe rand: masa musculara si apoi definire (slabire). Cu ce vrei sa incepi? Antrenamentele sunt cam la fel, difera doar alimentatia si cardio.

| KnyRPG explică (pentru Cosmin86):

Eu exact cum ai spus si tu m-am gandit mai intai la masa musculara si dupa la slabit.

| KnyRPG explică (pentru Cosmin86):

Cardio fac cam o ora iar alimentatia am incercat sa o tin sub 1500 de calorii

| siriusblack98 a răspuns (pentru KnyRPG):

Intai slabesti si abia dupa aceea pui masa musculara. Daca intai pui masa musculara si aboi tragi sa slabesti, nu vei pierde doar grasime. Nu vad rolul proteinelor in cazul tau. Sa va iasa ideea asta din cap ca trebuie sa bagati in voi suplimente din prima zi de sala. Este o abordare scumpa si incorecta. Asta pentru ca tu n-ai nevoie de acele suplimente deocamdata si nu vei avea rezultate mai bune neaparat. Asta ti-o zice un sportiv cu 10 ani de bodybuilding in spate.

| Cosmin86 a răspuns (pentru KnyRPG):

Pai atunci ar trebui sa slabesti fara probleme, mai fa asta 2-3 luni si apoi treci la masa musculara (unde o sa mananci 2500-3000 kcalorii).