| PankakesS a întrebat:

am nevoie de-un raspuns urgent!big grin Merg la sala...ieri am facut biceps,triceps, antebrat..mai pe scurt bratele. aastazi ce imi recomandati sa fac?

Răspuns Câştigător
| Blagandrey a răspuns:

Salut! Daca te ajuta pot sa iti dau programul meu pe care il fac la sala...
Luni: fac umeri si triceps
Miercuri: spate picioare abdomen
Vineri: piept si biceps
Ideea este sa ai ziele de pauza ca muschiul sa se refaca. Programul il poti face cum vrei dar sa faci 2 grupe de muschi si cu pauza. Sa mananci mult pentru ca depui efort si sa te odihnesi, sa dormi bine. In rest spor la tras de fiare.

| PankakesS explică (pentru Blagandrey):

Mersi big grin!

| PankakesS explică (pentru Blagandrey):

Bafta si tietongueDe cat timp faci?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Blagandrey):

Miercuri spate+picioare? Stii ca e imposibil, nu? decat daca le lucrezi superficial pe amandoua happy

Eu spre ex. cand fac spate sau picioare NU mai fac alta grupa, doar spatele dureaza aprox. o ora sa-l lucrezi si picioarele la fel.

| Dkgray a răspuns (pentru Blagandrey):

Principiul e gresit. Luni antrenezi doua grupe mici(volumul de lucru este mic) iar miercuri lucrezi cele mai mari grupe, spatele si picioarele(volumul de lucru este mult mai mare) plus ca adaugi si abdomenul. Balanta nu este deloc echilibrata, ce sa mai spunem despre eficienta cu care lucrezi grupele mari.

| Blagandrey a răspuns (pentru Cosmin86):

Sala fac de ceva timp... programul de lucru mi la stabilit antrenorul. Deci nu trag de nebun dupa capul meu fac pentru cesterea masei musculare cu greutati mari si pana in 6 ridicari... si la sala petrec 2 ore.

| Dkgray a răspuns (pentru Blagandrey):

Schimba-ti antrenorul si propune-i sa-si schimbe jobul!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Blagandrey):

Daca antrenorul ti-a recomandat sa stai 2 ore la sala inseamna ca e un idiot.
De fapt simplul fapt ca ti-a zis sa lucrezi spate + picioare arata ca e tampit, nici macar Arnold nu lucra 2 grupe mari in aceeasi zi, dar antrenorul asta al tau e superman.

Nici cu steroizi nu cred ca poti spate+picioare intr-o zi.

| Blagandrey a răspuns (pentru Cosmin86):

E posibil sa aveti dreptate sa fie imposibil sa le lucrez... am sa ma intereze la altul mai experimentat sa vad exact cum e treaba ca dupa spusele voastre asta ma pune sa le lucrez superficial.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Blagandrey):

Buna idee, vorbeste si cu alti antrenori sau sportivi, vezi ce parere au. Si vezi ce parere au si despre statul 2 ore la sala.

Ca fapt divers, teoretic dupa 1:20 min antrenamentul devine contraproductiv, asta daca faci natural. poti cauta pe net sa vezi de ce, e ceva cunoscut.

| SpaNu88 a răspuns (pentru Blagandrey):

Instructorul ala ori este fondatorul prostiei si al idiotenieilaughing Ori isi bate joc de tinelaughing
te munceste ca pe sluga 2 ORE prin sala, des intalnit acest sclavagismlaughing)

| Blagandrey a răspuns (pentru SpaNu88):

M-am interesat la mai multi sportivi si mi-au recomanda asa un program...
ziua1: piept+triceps
ziua2: picioare+umeri
ziua3:spate+ biceps
Acuma nu stiu cat de bine este dar asa din cate am aflat. Pana la urma vreau sa imi schimb si eu programul de lucru si sa aiba si baiatu ce o pus intrebare un program.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Blagandrey):

E cam greu sa te incadrezi in 3 zile / saptamana. Daca poti 4 zile, uite un program foarte bun :
ziua 1 - piept + biceps ( nu triceps, care participa la exercitiile pentru piept, cu toate ca unii au rezultate si cu piept+triceps)
ziua 2 - picioare
ziua 3 - pauza
ziua 4 - spate
ziua 5 - umeri+triceps+abdomen

E cel mai eficient sa lucrezi spatele si picioarele un antrenament intreg, sunt grupe foarte mari si necesita multa serii din mai multe unghiuri pentru a se dezvolta.

Ceva de genul e si programul meu, doar ca eu fac umeri impartit ( in ziua de spate lucrez deltoid posterior si in ziua de triceps lucrez deltoid anterior si lateral ).

14 răspunsuri:
| Stefy_Andrei_1994 a răspuns:

Lucreaza foarte mult la abdoment apoi apucate la picioarehappy funda

| Cosmin86 a răspuns (pentru Stefy_Andrei_1994):

De ce foarte mult la abdomen? abdomenul se lucreaza exact ca orice alt muschi, daca lucrezi foarte mult il supra-antrenezi.

O data pe saptamana e suficient, ca sa ai un abdomen ca lumea.