| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare: La flotari trebuie sa faci repetari pana la epuizare? NU CONTEAZA NATURA LOR: ca sunt facute pe SOL, la paralele sau la inele, vreau doar sa stiu cate repetari se fac la flotari, indiferent cum sunt facute. DE EXMPLU: flotarile standard, cele clasice. Cam cate repetari ar trebui sa fac pe set?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Maxim 10 repetari, cam 8 repetari ar fi ideal.

POTI peste 8 repetari? Maresti greutatea. Eu flotari la paralele fac cu 30kg legate de mine si fac 6-7 repetari.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu sunt expert, dar îți spun ce știu eu.
Ca să crească forța musculară, dacă faci un set prea mare până la epuizare, nu lași timp mușchului să se adapteze atunci la sarcina care îl depășește. Astfel dacă suferă din punct de vedere intern fiziologic, ceea ce începe înainte ca dta să resimți durerea cauzată de efort, nu este în situația de a se putea dezvolta. Astfel trebuie să testezi după câte flotări apare durerea de efort. Apoi să scazi din aceasta să zicem 5 flotări. Apoi numărul de flotări pe care ți l-ai propus zilnic îl imparți la acest număr, și face atâtea serii cu 5 minute pauză intre ele. În pauze, mișcări ușoare cu brațele fără încărcare.

| Cosmin86 a răspuns (pentru sadrian46):

De fapt:
pentru forta: maxim 5 repetari
pentru masa musculara: intre 6 si 10 repetari
pentru rezistenta: peste 10 repetari, pana la epuizare.

| Cosmin86 a răspuns:

Ce obiectiv ai: forta, masa musculara sau rezistenta?

| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

Masa musculara

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Maxim 10 repetari, cam 8 repetari ar fi ideal.

POTI peste 8 repetari? Maresti greutatea. Eu flotari la paralele fac cu 30kg legate de mine si fac 6-7 repetari.

| Gabriel2424 a răspuns:

Eu iti recomand sa faci mai multe tipuri de flotari, deoarece vei putea lucra si tricepsul si umerii, si este si ceva diferit, incearca sa faci minim 10 si maxim 30-40 cate poti, si fai mai multe tipuri de flotari intr o zi, iti las un videoclip si succes.Videoclip: https://youtu.be/WkRyOOQCVbo