| WoaLLy a întrebat:

am si eu o problema nu mai pot creste in masa musculara, corpul mi s-a definit cat de cat dar nu mai pot creste.
Am o alimentatie sanatoasa, am 8-9 ore de somn antrenament 4 zile pe saptamana. sunt genul de persoana ectomorfa. si am inteles ca trebuie sa mananc mult. Ok am incercat si varianta asta dar nu a dat roade, am incercat si cu proteine si cu tot dar nimic.
Sper sa gasesc aici raspunsul. Va rog!

10 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Pe rand :

1. ce mananci, dar concret. zi ce-ai mancat ieri

2. cum te antrnezi? ce program si ce exercitii ai?

| Criterion a răspuns (pentru Cosmin86):

Asa, Cosmin! Lamureste-l pe baiat!
Pentru asta iubesc TPU.Tot inainte!

| WoaLLy explică (pentru Cosmin86):

Dimineata imi fac o omleta din 4 ouo sunca masline cartofi etc. + un iaurt batut
La pranz mananc mancare gatita friptura, ciorba etc
Din categoria legume si fructe manancc ori ce am in fiecare zi
Seara mananc carne de vita si cartofi fierti + o salata verde
si cat stau la pc imi iau mereu ceva de rontait cu mine ( seminte, alune, saratele... ori ce)

| Cosmin86 a răspuns (pentru WoaLLy):

Cum adica "dimineata, la pranz si seara"? tu mananci de 3 ori pe zi?

si vrei sa pui muschi cu 3 mese? esti amuzant rolling on the floor

| WoaLLy explică (pentru Cosmin86):

Pai da dar mananc 3 mese destul de complexe

| Cosmin86 a răspuns (pentru WoaLLy):

1. alea nu sunt complexe. O masa complexa e cand am mancat eu 10 copane de pui, 2 portii de caroti, 6 mici si salata ( sau cand am bagat 18 mici + 4 portii de cartofi la o singura masa )

2.corpul poate asimila 30-40 de gr de proteine la o singura masa. Deci in cazul tau, poate asimila maxim 90-120 de grame. Si tu ai nevoie de 180-200 de grame pe zi.

Sa nu mai zic de carbohidrati, care iti lipsesc cu DESAVARSIRE.

Cand pui masa musculara, ai nevoie de o cantitate DUBLA sau chiar TRIPLA de carbohidrati fata de proteine.

Documenteaza-te pe culturism.ro sau mai intreaba-ma.

| Cosmin86 a răspuns:

Pai de-aia nu pui muschi, a trecut 1 zi si tu tot nu ne-ai aratat ce mananci.

Cel mai probabil nici macar nu ai un jurnal de alimentatie ( ceva ESENTIAL in sportul asta )

| Wehes a răspuns:

Poate nu ai schimbat destul.
Poate nu mananci chiar atat de mult cat, crezi tu.
Schimbi alimentatia.
Schimbi antrenamentu, cam toata rutina, incerci ceva care sa functioneze la tine si sa dea roade iar daca nu reusesti poti apela si la un Gainer.
Raspunde totusi la comentariu lu Cosmin si spune-ne ce ai mancat ieri. ( toata ziua de la a la z. )

| Laurentiu_Hurduc_1992 a răspuns:

Asa sunt si eu, mananc mult, mese bogate in carne si tot degeaba, trebuie sa iei un supliment, vreo 2-3 kg de proteine si dupa ce le termini vei vedea cum incepi sa te ingrasi, apoi le intrerupi si nu mai iei, doar 1 luna cat sa iti ajuti putin organismul.