| HU4L a întrebat:

As vrea si eu un program de antrenament ori sala, ori tractiuni flotari(Bodyweight), eu am 28 cm jumate in brat incordat as vrea niste exercitii sau antrenamente prin care sa pot mari dimensiunea bratului macar 32 sa am, si va rog sa-mi spune-ti, cand sa mananc, ce sa mananc, pentru a ma ingrasa, am 1.70, 54kg si 14 ani va rog spune-ti si mie.

Răspuns Câştigător
| Marus91 a răspuns:

LUNI: BICEPS, TRICEPS
MARTI:UMERI, TRAPEJI
MIERCURI:SPATE
JOItongueIEPT
VINERItongueICIOARE
acesta este programul meu de antrenament. daca vrei sa ai un corp frumos antreneaza-ti toti muschii.
pentru a creste in masa musculara mananca regulat.(putin si des)
o eventuala cura cu oua de prepelita nu ti-ar strica.
si ultimul sfat: daca vrei un corp frumos si (sanatos) nu te lasa prostit de cei care folosesc prafuri, pastile, injectii. E ADEVARAT CA PUI REPEDE PE TINE DAR LA FEL DE REPEDE O SA SLABESTI

| Cosmin86 a răspuns (pentru Marus91):

Cu prafuri si pastile nu pui "repede". tu HABAR NU AI despre ce e vorba, nu?

| Marus91 a răspuns (pentru Cosmin86):

Prafuri, pastile, injectii
citeste mai atent te rog
daca sunteti asa de informat va rog sa ajutati acest baiat
iar cuvantul (tu) te rog sa-l folosesti cand te adresezi parintilor care te-au educat

| Cosmin86 a răspuns (pentru Marus91):

Il folosesc pentru un copil mic, care nu e in stare sa diferentieze suplimente alimentare ( prafuri, pastile ) facute din alimente de steroizi ( injectii ).

Si ce sa-i spun daca nu a avut minimul de interes de intreaba si ce sa manance, nu dau sfaturi la asemenea oameni, care vor totul pe tava, astia in proportie de 90 % raman niste firavi sau abandoneaza rapid

Si tu alt sfat "pentru a creste in masa musculara mananca regulat.(putin si des)", asta faci cand slabesti. Cand pui muschi mananci MULT si des, gen 5-6 mese CONSISTENTE pe zi ( bogate in proteine evident, ca sa pui muschi, nu grasime ).

Dar stau sa explic unui copil mic, care mananca putin si des si vrea muschi, apuca-te de sah

| Marus91 a răspuns (pentru Cosmin86):

Daca e incepator este normal sa intrebe asa ceva dar cocosii de pe aici sar in sus te la prea multa inteligenta. Iar cu mancatul (MULT) si des cred ca este o prostie.Nu conteaza cantitatea ci calitatea.
Incearca sa joci si tu sah poate reusesti sa iti dezvolti si alteva in afara de muschi.
Nu stiu de ce se supara unii cand vine cineva si spune NU (prafurilor, pastilelor si injectiilor).
O sa regretati dupa ce nu le mai folositi (tinere)

| Cosmin86 a răspuns (pentru Marus91):

"O sa regretati dupa ce nu le mai folositi (tinere)", argumenteaza, asta e celebrul MIT din anii 70.

Eu am luat 2 ani si apoi am avut pauza 5 ani ( toata facultatea + inca un an dupa ) si ce sa regret, ca un s-a intamplat nimic.

E chiar asa de greu sa CITESTI inainte sa aberezi cu mituri si povesti DEMONSTRATE STIINTIFIC DE PESTE 30 de ANI?

| HU4L explică (pentru Cosmin86):

Salut happy In primul rand eu nu renunt rapid ca sa stii, am incercat sa mananc si a dat ceva roade dar am vrut sa vad si alte pareri. Nu renunt orice ar fi, am un corp foarte frumos dezvoltat, ieri un antrenor de la sala m-a masurat si aveam 30 in brat, ma masurasem eu gresit. oricum multumesc pentru sfaturi

| Cosmin86 a răspuns (pentru HU4L):

Pai in sportul asta alimentatia e 70 %, normal ca "a dat ceva roade".

faci doar exercitii de baza, multiarticulare?

| Marus91 a răspuns (pentru Cosmin86):

Cosmin, majoritatea baietilor din ziua de astazi nu se tin de treaba.Am cativa prieteni care au avut probleme din cauza injectiilor.
Nu iti spun in parere de rau ca sunt nesanatoase dar fiecare face ce vrea cu corpul lui.
Multe lucruri sunt DEMONSTRATE STIINTIFIC dar esti sigur ca este adevarat? In lumea asta pentru ei sunt importanti banii nu sanatatea noastra.

| Wehes a răspuns (pentru Marus91):

Din cauza injectilor ( steroizilor ) De Acord!
Dar Cosmin ti-a atras atentia din cauza supimentelor ( prafuri, pastile ) = mancare concentrata..Sunt extraordinar de diferite.
Degeaba foloseste chiar si suplimente ca nu face ''muschi'' daca nu mananca calumea ( alea 5-6 mese pe zi )
Si sa bage mese, nu ciorbe si supe. ( Carne, oua, peste, lapte, proteine mai pe scurt + carbo si altele. )

| Marus91 a răspuns (pentru Wehes):

Am inteles ceea ce a spus cosmin dar am raspuns unui baiat de 14 ani oameni buni
Prafurile si pastilele sunt inofensive la aceasta varsta?
Corpul trebuie lasat sa se dezvolte natural pana la 18 ani.

| DX190 a răspuns (pentru Marus91):

Programul ala e de 2 lei, dupa ce ca intra umerii cand faci biceps si triceps luni, ii mai omori din nou si marti. Si marti bagi trapez si miercuri spate? Super slab laughing

| Marus91 a răspuns (pentru DX190):

Fiecare se descurca cum poate
Unii copiaza antrenamente de pe google altii si le fac dupa bunul lor plac

| DX190 a răspuns (pentru Marus91):

Eu te sfatuiesc sa ti.l schimbi daca vrei rezultate calumea.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Marus91):

"Am cativa prieteni care au avut probleme din cauza injectiilor", ok, unde am sustinut eu ca injectiile sunt bune? ( sau ca dopingul in general e bun )