| WhitePannnda a întrebat:

Baiat, 14 ani, 173cm, 53kg... doresc sa incep o noua viata, Zilnic antrenament 4 serii a cate 3 repetari Tractiuni (Pull-ups), 4 serii a cate 3 repetari la Paralele, 2 serii a cate 3 repetari Tractiuni (chin-ups) si 2 serii a cate 13 repetari flotari dar foarte incete, treptat repetarile vor creste (planuiesc sa practic acest program zilnic in afara de duminica) La fel mi-am pus scopul sa maninc produse bogate in proteine (zilnic un ou fiert (dimineata), deja la scoala cate o placina cu brinza, la amiaza cate o zeama sau cartofi fierti etc, apoi o gustarica din o lingura de migdale, cate un iaurt, (parmezan cate o lingura (6 g) daca voi putea)) Atit, ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Totul e sa faci sport la intensitate mare mare, flotari fara pauze, fobal, alergari rapide.si inainte nu uita de incazire,e necesar, te poti lovi
Mananca orice, sanatos fie, nu numai proteine, ai nevoie si de vitamine si carbohidranti.

7 răspunsuri:
| MioaraParalescu a răspuns:

Da e bine, ca mai cresti un pic si te duci si tu la sala.
Da pana atunci ii foarte bine si asa pentru inceput.
Nu te lasa descurajat de fraierii astia de aici care se cred experti in culturism.

| BracKMyhay95 a răspuns (pentru MioaraParalescu):

Bai drace tu ni stii nimic despre culturism dar indraznesti sa ne faci pe noi fraieri. Pentru cultura ta generala ar trebui sa stii ca muschii cresc cand te odihnesti nu atunci cand tragi sala in dinti.

| MioaraParalescu a răspuns (pentru BracKMyhay95):

Nu stii nimic despre culturism, singurul utilizator care stie intra-adevar multe despre culturism este cosmin86.
Voi restul sunteti varza!
Ca ai fost si tu 2 luni la sala nu inseamna ca stii nimic!
Asa ca nu imi povesti tu mie, baiatul asta are doar 14 eu l-am incurajat sa faca ceva sanatos, in loc sa stee toata ziua la pc.
Nu am spus ca o sa faca nu stiu ce muschi, dar e sanatos si bine pentru el.
Asa ca nu te mai da mare, pentru ca eu cunosc mult mai multe lucruri despre culturism decat tine, practic acest sport de mult mai mult timp ca tine.
Asa ca nu te mai da mare si vezi-ti de treaba!

| dracu14 a răspuns:

Da pentru sanatatea ta e bine, daca vrei masa musculara e un antrenament jalnic...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa nu incepi deodata.eu zic sa icepi de genu flotari si abdomene, incepi de la 15 si in fiecare zi mai adaugi 2 sau 3.
si dupa faci si tractiuni si la bara, mai intai corpul trebuie sa se adepteze
si sa nu faci de exp:azi ai facut o gramada si maine te uiti toata ziua la tv.adica trebuie regulat
si cu mincare nu-ti fa griji poti lua 2 ciocolate pe o zi, alimentatia e daca mai mult vrei sa slabesti
si vei intrece pe toti daca o sa te tii de antrenament.deci mult noroc

| WhitePannnda explică (pentru anonim_4396):

Eu de la anul nou l-am adaptat prin antrenamente usoare la bara

| BracKMyhay95 a răspuns:

Jalnic programul asta pentru masa musculara, si programul de alimentatie la fel.