| Enter27 a întrebat:

ce as putea sa fac daca ma duc merg la sala si cand fac mai la orice aparat si pentru piept, triceps, biceps, spate ma dor foarte tare umerii uneori chiar nu mai pot sa mai fac repetari din cauza asta. ce as putea sa fac? sa iau pastile sau ceva? plz DAU FUNDA!

8 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Descrie "ma dor foarte tare".
te incalzesti cum trebuie inainte sa incepi? faci exercitiile corect? te dor muschii umerilor, ligamentele, tendoanele, simti senzatii de arsura?

| Enter27 explică (pentru JohnnyBi):

Da imi fac incalzirea 15minute cred ca fac exercitiile corect adica merg de 2 3 luni la sala. dar pur si simplu uneori de exemplu cam pe la ultima serie ma dor umerii. si dupa nu mai pot sa fac alte exercitii

| JohnnyBi a răspuns (pentru Enter27):

Umerii sunt o grupa care intra cam la orice alta grupa. faci piept, intra umeri, faci brate, intra umeri, faci picioare (geno) intra umeri. nu cred ca i-ai supraantrenat.
parerea mea este urmatoarea: la inceput, muschii cresc foarte repede. ligamentele nu cresc la fel de repede, fapt pentru care incheieturile incep sa doara (desi muschiul poate duce greutatea, ligamentele si tendoanele nu). o senzatie de arsura o simteam la inceput si eu la incheieturile mainilor si la genunchi. am luat un supliment alimentar numit jointX de la scitec, continea cartilagiu de rechin (sau daca vrei natural, mananca partea cartilaginoasa la un pui. cartilagiile de la copane sau partea dintre piepti). pe de o parte, la incheieturile mainii am scapat de durere (deci era de la diferenta de crestere dintre muschi-ligamente) dar la picior nu, aici aveam probleme ce au dus la o operatie.
ideea exemplului este asta: s-ar putea sa scapi cu un supliment ce contine cartilagiu, dar la dureri cel mai bine este un doctor, o radiografie, si o parere profesionista. capisci? s-ar putea sa scapi cu 60 lei o cutie de supliment, sau poti avea altceva (vreo fisura, dislocare, luxatie, intindere) si poti sa regreti. better safe than sorry

| georgiocool a răspuns:

Salut poate fortezi tu prea mult limita, ia-o treptat si cu greutatile, sau nu face prea mult la aparate. pastilele nu prea sunt bune pentru sanatate intreaba profu de la sala sau cineva in domeniu.

| Cosmin86 a răspuns (pentru georgiocool):

Ce pastile? suplimente? cum sa nu fie bune pentru sanatate?

| lupuvesel a răspuns:

Nu incepe cu mult, intai fa incalzirea si mai fa si pauze si daca asta nu merge consulta un doctor

| MissElaa a răspuns:

Ai facut febra musculara, fa o pauza si cind incepi din nou fa o incalzire primele zile, incetul cu incetul...

| MissElaa a răspuns:

Si bea apa sau bauturi sportive cu vitamin si electrolizi ..la mine se numeste Gatorade (relaxeaza muschii sa nu faca crampe ) ...nu stiu in Romania daca sint la fel