| Anonymus01 a întrebat:

Ce exercitii recomandati pentru skandenberg? In afara de skandenbergul in sine, evident! Si de cate ori pe saptamana sa ma antrenez?
Astept raspuns.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

- izometrie
- tractiuni cu incheietura indoita
- tractiuni in prosop
- ramat cu rolling thunder
- ramat cu gantera, priza groasa ( fat gripz de preferat )
- flexii larrat ( ca la biceps, doar ca te apleci cu tot corpul, nu din mana )
- rotatie cu prosop si discuri ( pentru top-roll ).

Ce stil vrei sa faci : top-roll, hook, deep hook, side, push?

| Anonymus01 explică (pentru Cosmin86):

Folosesc de obicei hook.
Sti vreun site unde pot invata sa fac celelalte tehnici in afara de top-roll si hook?
Si, izometrie la ce exercitii?

| Anonymus01 explică (pentru Cosmin86):

De obicei hook.
Sti vreun site unde pot invata sa fac celelalte tehnici in afara de hook si top-roll?
Apropo, izometrie la ce exercitiu?
mersi!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Anonymus01):

Daca vrei hook, atunci faci izometrie la 2 exercitii :

- tractiuni cu palmele spre tine ( ideal ar fi sa te ridici in 2 maini si sa ramai intr-o singura mana, la 90 de grade ), daca nu poti, atunci 2 maini + greutati

- izometrie pe biceps, cu o gantera cu maner gros

Celelalte tehnici sunt periculoase pentru incepatori ( adica la push poti sa-ti rupi cotu ), mai bine faci pe astea.

| Anonymus01 explică (pentru Cosmin86):

Si... cum se face Push?

| Anonymus01 explică (pentru Cosmin86):

Accepta-mi cererea de prietenie te rog. Vreau sa vorbesc ceva cu tine.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Anonymus01):

Uite :
https://www.youtube.com/watch?v=Wk1s_HctQco

"the press" si push inseamna acelasi lucru

| Anonymus01 explică (pentru Cosmin86):

Ti-am trimis mesaj.

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut. Iti sugerez sa faci forta la aparate, gantere si toate cele, facand forta la muschii de la antebrat, biceps si triceps, la umar si piept. Acesti muschi sunt cei cu care castigi la skanderberg. Cand te vei confrunta cu altii tine umarul cat mai aproape de mana si tragete cu tot corpul de masa.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai uitat de spate, care e cel mai important.

Si la sala se sta 45 de minute, ca sa faci forta trebuie sa ai antrenamente SCURTE si cu greutati FOARTE MARI.

2 ore stau doar COPIII FIRAVI

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si de 3-4 ori pe saptamana cate doua ore la sala