| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre rugby,multi vor zice ca e un sport stupid caci numai se bat acolo si sar unu pe altu,dar mie imi place fata de fotball si aici e vorba de fairplay-ul dintre jucatorithinking
Am vazut ca la fotball se cearta ca taranii si cei din tribune sunt niste distrusi, pe cand la rugby sunt mai educati...asa mi-au dat mie impresia.Cineva mi-a spus:
Rugby-ul e un sport de cioban practicat de gentelmani.
Fotballu e un sport de gentelmani practicat de ciobani.

Si cred ca a avut mare dreptate, voi ce parere aveti despre rugby?tongue

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Buna! Nu confunda rugby-ul cu fotbalul american. In rugby,nimeni nu se bate. Placajul este o tehnica foarte sigura, aproape ca nu doare. Fiind un joc foarte periculos,toata lumea respecta regulile,jucatorii sunt printre cei mai disciplinati sportivi. Accidentarile care apar sunt grave,si nimeni nu vrea asta,iar pedepsele sunt pe masura, deseori o echipa pierde un meci din cauza unei pedepse. Publicul este de calitate, pentru ca regulile de joc sunt mai complicate, la fel si cele de punctaj, si bineinteles, jucatorii sunt un model pentru oricine, avand atat de multa forta fizica pe care o folosesc cu grija, respectand regulile cu strictete. Rugby-ul are un farmec aparte, terenul de joc nu are colturi iar avansarea se face prin pase inapoi. Fotbalul este mult mai simplu si este sinonim cu banii. Iar fotbalul american e un hibrid de rugby si wrestling, fanii lor sunt niste...nu vreau sa jignesc pe nimeni. Cauta pe youtube dansul Haka. E infiorator de frumos! Pune-ti castile si da volumul la maxim.

| anonim_4396 explică (pentru valentingb):

Dupa cum vad iti place mai mult rugby-ulhappy, ma bucur sa gasesc oameni cu care am lucruri in comun, mi-ai putea da id-ul in pm, sa mai discutam despre rugby reguli...etc pentru raspuns ai funda!happy

9 răspunsuri:
| Mp28evil28 a răspuns:

E un sport agresiv si de barbaty aici totul depinde de FORTA bruta si daca se intampla ca unii sa aiba si ptin creiier atunci e Jucator mare big grin

| anonim_4396 explică (pentru Mp28evil28):

Faza e ca la fotball nu prea i-am vazut cu creier laughingMai ales pe unii fanii din tribuna, dar acum nu-i pot judeca pe cei calora le place fotball-u, dupa cum sti gusturile nu se discutalaughing

| Mp28evil28 a răspuns:

Da faniII poti spune ca unii nu prea au creiier rolling on the floordar ei distrug ard si bat JANDARMI deoarece le place nu ca le pasa de echipa rolling on the floor Dar fotbalul e mult mai tactic decat rugby-ul.
FOtbalul are jucatori de sute de milioane insa rugbyu-ul nu prea, poate fotbalul american asta imi place e mai misto ca rugbybig grin

| anonim_4396 explică (pentru Mp28evil28):

Faza e ca fotbalu american se practica doar in America deci daca vrei sa-l joci trebuie sa te muti acolo laughing))

| Mp28evil28 a răspuns:

laughingrolling on the floor da dar mie imi place fotbalul si bascketul mai mult

Răspuns utilizator avertizat
| Mp28evil28 a răspuns:

Da facem gramada fara varfhee hee dar sunt sigur ca nu vrei sa joci cu o maTAhala de aia de 2 pe 2 care vine in fuga si se uita urat la tine ca sigur nu iesi bine rolling on the floor

| bleeaah a răspuns:

Rugby-ul este un sport de golani practicat de domni, pe când fotbalul este un sport de domni practicat de golani". (Pierre de Coubertin)". Asta zice tot.