| epicquestion a întrebat:

Salut TPU

Dupa o luna si un pic de antrenament pentru abdoment am reusit in sfarsit sa dau o forma abdomenului ca sa zic asa..nu e ceva extraordinar dar se vede cat de cat faptul ca abdomenul incepe sa se dezvolte si oarecum incem sa se formeze si patratelelele..intrebarea mea este:

Ce fel de exercitii trebuie sa fac pentru a-mi mari acele patratele?(multi vor spune ca nu trebuie sa fac nimic ca alimentatia conteaza cel mai mult, ei bine raspund de acum eu vr sa imi dezvotl si bicepsi, pieptu si alte grupe de muschi.iar pentru acest lucru am nevoie de forta si energie cand merg la sala, deci din prima exclusa aceasta varianta)

15 răspunsuri:
| SiLaS a răspuns:

In primul rand invata sa te exprimi deoarece nu am inteles nimic din ce ai zis tu, doar am inteles ca vrei patratele dar vrei sa iti dezvolti in acelasi timp si celelalte grupe, este posibil dar numai daca ajungi cu alimentatia intr-un punct benefic pentru scopul tau.

| PyKaciu a răspuns:

Pai trebuie sa faci exercitii in continuare.

| Cosmin86 a răspuns (pentru PyKaciu):

Patratelele se fac din alimentatie, NU din exercitii.

| epicquestion explică (pentru Cosmin86):

Da dar eu fac si sala si nu pot sa mananc salata si dupa sa trag de fiare,,,

| epicquestion explică (pentru epicquestion):

Sau da-mi u un ex de program alimentar astfel incat sa pot face si sala si sa pot face si patratele.

| epicquestion explică (pentru epicquestion):

Si inca cv... daca se fac doar din alimentatie atunci de ce ..de ex Cristiano Ronaldo. celebrul fotbalist face cate 2000 de abdomene pe zi?

| Cosmin86 a răspuns (pentru epicquestion):

Da, asta e problema.

cand faci patratele, PIERZI din muschi.

cand faci muschi, pierzi patratelele.

Trebuie sa te hotarasti ce vrei intai.

p.s. : faza cu ronaldo e o aberatie de ziare.com cu 2000 de abdomene pe zi, daca chiar ar face atatea si-ar RUPE coloana.

Si sunt oamenii cu abdomen MULT peste al lui Ronaldo, care nu fac DELOC abdomene ( abdomene = exercitii de copii mici ), ci fac cu totul alte antrenamente.

| epicquestion explică (pentru Cosmin86):

Si totusi nu exista chiar nici un mod..prin care sa le fac pe amandoua in acelasi timp? eu cand eram mic eram obez...stii ce e aia ca imi era rusine sa ma dezbrac la mare...iar acum ca vad ca as putea avea si eu patratele chiar daca nu sunt f vizibile, tot se vede cv iar nici la sala nu pot sa renunt pentru ca e singurul lucru care ma face sa uit de cat de prost am fost,, pentru mine sala functioneaza ca un anti-depresiv + ca fac si pentru sanatatea mea(deoarece sunt cam sedentar am nevoie de un sport)deci nu pot si nu vr sa renunt la nici una din ele, u faci sport de mult (stiu ca am mai pus intrebari si tot u m-ai ajutat si atunci)in tot timpu asta cat ai facut u sport nu ai gasit si o solutie, ceva incat sa le pot face pe amandoua odata?

| Cosmin86 a răspuns (pentru epicquestion):

Daca ar exista, crezi ca MII de sportivi medaliati nu ar face asa, pe amandoua in acelasi timp?

Zi-mi si mie LOGIC, cum poti tu sa mananci si 3000 calorii si 1500 intr-o zi? Evident ca NU AI CUM, ori mananci 1500, ori mananci 3000.

Nu e vorba de sport, e vorba de ALIMENTATIE. Alimentatia face diferenta intre marirea masei musculara si definire.

| epicquestion explică (pentru Cosmin86):

Vb ca alti oameni nu fac abdomene ca sunt de copii mici ci fac cu totul alte exercitii...ei bine despre care alte exercitii era vorba?

| Cosmin86 a răspuns (pentru epicquestion):

L-sit, crunch, aplecari la cabluri, ridicari de picioare din atarnat, etc.

| epicquestion explică (pentru Cosmin86):

Bun explica-mi si mie cu ce ma ajuta l-sit? ..adica mie unul nu imi pare ca forteaza prea mult muschii abdominali mai mult incheietura..si app de crunch, care e dif intre un crunch si un abdomen de copii mici cum zici u happy?

| Cosmin86 a răspuns (pentru epicquestion):

Pai poti sa stai in pozitia de L-sit? Cate secunde poti?

Crunch la aparat... evident.

| epicquestion explică (pentru Cosmin86):

Aparat ..adica ce aparat eu am un fitmaxxx 5 da la ala nu fac crunch dar tot lucrez abdomenu.e bu nde cv in opinia ta?

| Cosmin86 a răspuns (pentru epicquestion):

Pai orice sala are aparate, nu inteleg la ce sala mergi tu de are doar un "fitmaxxx"