| Ionel201011 a întrebat:

fac sala de aproape 2 luni, si vreau sa stiu daca e bine sa antrenez o grupa musculara de 2 ori pe saptamana...? De exemplu Luni : Piept+Biceps... Joi : Piept+Biceps? Cresc mai repede daca o antrenez de 2 ori pe saptamana?

Răspuns Câştigător
| Secreeeeeeeeeeet a răspuns:

Salut.
Din cate stiu eu este mai bine.
Ceea ce conteaza este ca muschiul sa se odihneasca 24 de ore ca sa poata creste.
Baftawinking

4 răspunsuri:
| AntrenorFitness a răspuns:

Nu cresti neaparat mai repede, e un alt program de antrenament. Trebuie sa ai 48 ore pauza intre doua antrenamente pe aceeasi grupa musculara lucrata si sa schimbi aparatele de la un aparat la altul. Trebuie sa ti cont ca la al doilea antrenament, va fi mai obosita grupa respectiva decat in primul.
Ca sa iti faci o idee, gasesti aici varianta http://www.megaproteine.ro/antrenamente-si-nutritie.html

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru AntrenorFitness):

La 2 luni de sala mi se pare inutil, mai bine ar lucra o singura grupa pe zi, si cred ca sar dezvolta mai repede. daca vrei 2 grupe pe saptamana, trebuie sa mananci mult, sa dormi, pentru ca muschiul ala trebuie sa se refaca, si sunt 2 grupe care le lucrezi, plus ca le soliciti si la spate si umeri, si e destul de mult

| RandyMarsh a răspuns:

Salut!
Ideal ar fi un program pe 3 zile (Ex:Luni, Miercuri, Vineri), astfel incat sa antrenezi o grupa odata pe saptamana.
Cresc mai repede odata pe saptamana.Desigur,cu alimentatia si odihna necesara...
Bafta!

| Toader_Alex_1989 a răspuns:

De fapt tu antrezei 2 grupe aici biceps si piept... nu ai specificat cate serii faci si cate aparate?