| qwertylovet a întrebat:

m-am apucat de sala si mama mea nu e de acord pentru ca spune ca nu ma mai inalț, este adevarat? Am 16 ani si 1.72...
Da ( de ce)
Nu ( de ce)
Multumesc happy

Răspuns Câştigător
| CulturismsiFitness a răspuns:

Pe de o parte are dreptate si pe cealalta nu. Singura modalitate prin care ti se opreste cresterea este doar daca ridici o greutate mai mare decat cea personala deasupra capului. De exemplu cand faci geno. pui bara pe spate si iti apasa coloana. De ex. tu ai 80 kg si pui 90kg. Facand acest lucru repetat ti se opreste cresterea.Dar daca pui max 80kg nu ti se opreste.Iti recomand un canal de youtube al unui culturist profesionist roman. Canalul se numeste totul despre steroizi. Are acolo tot ce vrei si are si niste antrenamente foarte smechere.

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Erau sanse sa opreasca cresterea daca te apucai pe la 13-14 ani. La 16 e ok, spune-i si ei asta.

| AtomiX a răspuns:

Unii spun ca vei creste oricum, ca daca asa e gena, o sa cresti etc..Pe la 16-17 ani am fost si eu la sala si am incetat in a creste in inaltime, si abia acum (zic eu) mi-am dat seama de ce, daca gandesti teoretic, pana la 18 respectiv 21 de ani corpul se dezvola (si dupa aia continua, dar nu la fel de mult) deci practic pana atunci el vrea sa creasca, daca tu te duci si ridici deasupra ta o greutate mare timp indelungat, ce faci? Il incetinesti sau chiar il opresti, nu? asemanator e si in cazul jucatorilor de basket, multi zic: au gena si d-aia cresc asa mult, nu din cauza sportului. La ei e exact invers decat la sala, ei nu incetinesc cresterea in inaltime, ei o ajuta ca sar foarte mult cand vor sa dea la cos. Daca nu faci sport sau altceva pana la 18 ani atunci poti spune: da ma, uite asa am avut eu gena sa cresc pana la inaltimea asta, dar daca faci sau intervii in vreun fel in a-l modela, e un fel de 60% gena parintilor si 40% efectele sportului sau ce ai facut pana atunci. Nu stiu, dar cel putin pentru mine, astea mi se par niste chestii de logica elementara. big grin

| SatanicBear a răspuns:

In mod normal, cresti in inaltime pana pe la 18 ani. Sala nu te ajuta cu nimic in privinta asta.

| eliza3088 a răspuns:

Nu mai te inalti