| FuRRyous a întrebat:

Stie cineva niste exercitii utile pentru skandenberg? tehnici, exercitii pentru antebrat cat si pentru incheietura...va rog sa comenteze doar cei experimentati, multumesc!

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Fa antrenament de forta, de tip strong man, cu exercitii de baza.

Nu pierde vremea cu izolarea antebratului, in skandenberg bratele sunt doar niste carlige, tu tragi cu tot corpul.

Si baga si izometrie, sunt ft importante exercitiile izometrice.

De ce nu te duci la un club de skandenberg sa te antrenezi?

| FuriousMadalin96 a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu merg la un club de skandenberg deoarece nu exista in orasul meu,cat despre forta fac sala, am forta dar am incheieturi slabe, fac exercitii specifice pentru incheieturi si antebrate, o sa incep sa fac si izometrie, multumesc

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta pe google cum sa iti maresti antebrat. straight face
Oricum pentru el trebuie sa faci exercitii dinalea stupide de te pui intre 2 bari si te lasi si te ridici, sau faci flotari. Daca ai covrig din ala care il strangi e si mai bine.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu asa se face antrenamentul pentru skandenberg

| FuriousMadalin96 a răspuns:

Nu pot sa merg la un club de skandenberg deoarece nu exista asa ceva in orasul meu, am forta destul de mare in brat, fac sala...cu incheieturile am probleme, pierd din cauza incheieturii...o sa incep sa fac exercitii specifice pentru incheieturi, antebrat si o sa fac si izometrie

| Cosmin86 a răspuns (pentru FuriousMadalin96):

Ce te-ar ajuta :

- tractiuni in prosop
- iei un prosop, legi o gantera ( sau treci capatul printr-un disc ) si prosopul il tii intre degetul pare si aratator, pui palma cealalta sub cot si ridici greutatea rotind incheietura spre interior, e un exercitiu grozav pentru incheietura
- flotari in degete ( de fapt la orice exercitiu foloseste degetele, cand tii gantera, cand faci tractiuni, etc. )
- tractiuni pe palme ( adica degetele intinse, drepte, si te tii de la mijlocul palmei, dar nu strangi bara ), o sa-ti omoare incheieturile si antebratele
- antebrat cu bara olimpica ( pe un brat, pui bara jos, pui discuri la un singur capat, apuci cu o mana spre interior si ridici ), e important sa ai priza larga, flexiile clasice cu gantera/haltera nu ajuta prea mult daca n-ai fat gripz

Si evident, mersul fermierului, iei 2 gantere mari in maini si te plimbi prin sala, o sa-ti intareasca antebratele mai bine decat exercitiile de izolare.

P.S. : invata si tehnica, macar top-roll si hook sa le stii bine

| FuriousMadalin96 a răspuns (pentru Cosmin86):

Multumesc,m-ai ajutat sa-mi fac un antrenament complet, ultima intrebare este de cate ori sa-l fac pe saptamana, 3 zile le merg la sala, sa nu fiu prea obosit

| Cosmin86 a răspuns (pentru FuriousMadalin96):

Pai in zilele de sala, faci 2 chestii :

- schimbi antrenamentul de sala, faci antrenament de tip strong-man
- la sf antrenametnului bagi 1-2 exercitii specifice de skandenberg

Ce antrenament ai acum la sala?

| FuriousMadalin96 a răspuns (pentru Cosmin86):

Pai in 3 zile fac piept+biceps, spate+triceps si umeri vinerea si sambata ma gandeam sa bag pentru skandenberg

| alexutz10 a răspuns:

La skanderberg ai nevoie de antebrat, acesta se mareste prin flotari, tractiuni la bara..etc

| Cosmin86 a răspuns (pentru alexutz10):

Ai nevoie de tot, ca tragi cu tot corpul