| Alexandru_George_2002 a întrebat:

sunt destul de "gras" in jur de 100 kg, am 14 ani si 1.75, c-am cat o sa mai cresc pana la varsta de 18 ani (fac si sala de 2 luni ) dar fac doar masa musculara si mai putin cardio.
Cardio bag 4 zile cate 20 de min 4 serii a cate 1 min de alergat si 4 de mers grabit, programul il am facut pe 4 zile

1 răspuns:
| Ana9999 a răspuns:

Daca te referi la cresterea in inaltime e cam imposibil de zis chiar si pentru 18 ani, in cazul baietilor cresterea oaselor se opreste pe la 23-25 de ani, asa ca mai ai destul, plus ca depinde si din punct de vedere genetic cat de inalt sau slab vei fi. Referitor la greutate, poti sa scazi sau sa cresti destul de repede, e bine ca faci activitati fizice, dar ar fi bine sa le corelezi si cu mese echilibrate. Daca nu stii sa iti calculezi numarul de calorii consumate in raport cu cerintele organismului, apeleaza la un nutritionist, o sa vezi ca felul in care iti organizezi alimentatia chiar te va ajuta.