| Leeuk a întrebat:

Tocmai am intrat intr-o echipa de fotbal (sunt portar) si vreau sa stiu sa plonjez, si alte chestii de exemplu: cum sa arunc cu mana FUNDA!

Răspuns Câştigător
| WiLd121414 a răspuns:

Salut! Sunt si eu fotbalist, dar nu portar.
In principal chestiile astea sunt lucruri de baza pentru un portar cu mana arunci simplu. tii mingea in 2 maini, iti iei avant, si cand vrei sa arunci arunca mingea in mana dreapta(sau stanga bineinteles), o duci la spate si arunci.
Daca nu poti sa arunci departe exerseaza la un zid. punete la 5-6 m distanta de el si incerci sa dai in el si sa prinzi mingea fara sa faci pasi in fata. (sa cada direct la tine).

Daca un jucator de camp trebuie viteza rezistenta, forta, etc.
Tie ca portar iti trebuie in principal forta, reactie, si tupeu. Forta iti trebuie in maini. dar sa ai cat de cat si in picioare.
Cea mai eficienta metoda pentru a capata forta in maini sunt Flotarile.

Bafta!

1 răspuns:
| LORDULMIHAI a răspuns:

Si eu sunt portar si ca sa inveti sa plonjezi trebuie doar sa nu iti fie frica ca te vei lovi. nu poti inca sa plonjezi pentru ca iti e frica sa te dezechilibrezi. mai mult nu am ce sa iti spun, gaseste pe cineva cu care sa te antrenezi si ai sa inveti multe.