| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa fac muschi acasa si nu stiu daca 1 ora pe zi este suficient, 6 zile din 7 pentru a se cunoaste ceva schimbari.Am haltere de 20 de kilograme si extensor.Dau funda celui care imi poate spune cate ceva despre asta si poate niste sfaturi de exercitii big grin

3 răspunsuri:
| LaVerd3 a răspuns:

Începe cu paşi mici, eu îţi zic să mai dai jos din haltere să faci cu 3-4 cel mult 5 kg, deoarece dacă faci cu 20 in prima (indiferent că ai 25 ani sau 10 ani) poţi face febră musculară şi se duce pe... toată munca ta, ţie la început ţi se pare puţin 5 kg să le faci de 40-50 de ori... dar nu trebuie săte forţezi, le iei treptat.
Apoi când te crezi îndeajuns de bun să mai pui câteva KG vei mai pune aproximativ după 5-6 zile vei mai putea pune câteva KG... gen 10KG...

| siriusblack98 a răspuns (pentru LaVerd3):

Am 17 ani si sunt obisnuit de mult timp cu halterele masive.Eu am intrebat daca 1 ora pe zi este suficient si ce exercitii sunt mai eficiente pentru cresterea masei musculare.

| LaVerd3 a răspuns (pentru siriusblack98):

Eu zic că 1h nonstop e prea mult, însă cu pauze...