| Nita_Bogdan_Eduard_1993 a întrebat:

vreau sa imi intaresc tibiile(vreau sa mentionez ca fac k1 de ceva vreme).Nu sunt sigur daca e benefic sa dau cu tibiile in copaci sau alte chestii tari(vreau sa mentionez ca fac si asta pana simt o usturime la tibie). Deci ce exercitii imi recomandati sa fac pentru intarire si daca e semn bun sau rau acea usturime pe care o simt la nivelul tibiilor apoi? Dau funda

2 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Dai un sacul greu, gasesti pe Youtube o gramada de tutoriale, DAR o sa urmaresti DOAR tutorialele facute de profesionisti, nu de toti habarnistii cu ZERO medalii.

Ideea e ca trebuie sa lovesti ceva flexibil, gen cum e sacul, sa "intre" putin tibia, nu sa fie ceva 100% rigid ca un copac.

| Uvox a răspuns:

La nivelul tibiei se produc micro-fisuri pe care organismul le repara. Astfel, local, creste densitatea osoasă. Tot asa si pentru mâini.
Ai grija totusi.