| Blendyy a întrebat:

vreau sa slabesc nu sunt tare gras dar nu vreau sa fiu deloc, ce imi recomandatii sport ma refer fara sala...

6 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Saritul coardei arde cele mai multe calorii sau joggingul. Cand sari coarda arzi in jur de 10 calorii pe minut si un pic mai putin cu alergatul.

Insa in general, daca vrei sa slabesti, cea mai simpla cale este sa mananci portii mai mici de mancare sau daca deja mananci portii mici de mancare, atunci taie din zahar sau din alimentele care contin mult zahar precum sucurile accidulate, sosurile, batoanele de ciocolata etc.

Gastet-ti indexul corporal si indexul corporal dorit, dupa tabelul asta:

http://www.vertex42.com/ExcelTemplates/Images/body-mass-index-chart.gif

Iar apoi calculeaza cam cate calorii trebuie sa mananci pentru greutatea dorita. Daca esti baiat inmulteste numarul de kilograme dorite cu 24, daca esti fata inmulteste numarul de kilograme dorite cu 0.9 iar apoi cu 24. Rezultatul iti arata de cate calorii are nevoie corpul tau pe zi pentru a se putea mentine. Apoi imparte rezultatul la doi si adauga-l la primul rezultat. In general, trebuie sa adaugi cam 50% la numarul initial de calorii pentru ca banuiesc ca nu stai in pat toata ziua. Daca faci sport in fiecare zi cateva ore, atunci este bine sa dublezi rezultatul initial.

| Blendyy explică (pentru OoBunnyoO):

Nu e problema am zis ca nu sunt foarte gras cam trebuie sa dau 4 5 kg jos

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Blendyy):

E ok, nu trebuie sa fii foarte gras ca sa iti calculezi caloriile.
Ambele optiuni sunt foarte bune, insa daca nu vrei sa faci sala sau sa depui efort, ai intotdeauna o alta optiune. Desigur, tu esti liber sa o alegi pe cea care ti se potriveste mai bine.

| Blendyy explică (pentru OoBunnyoO):

Eu doar vreau sa am o rutina in fiecare zii sa fac exercitii.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Blendyy):

Atunci saritul coardei ar fi cel mai eficitent sau alergatul.

Daca vrei sport, inotul. Insa inotul nu te face sa slabesti neaparat, ci doar de dezvolta in piept si in umeri.

| JoeKullter a răspuns:

Alearga sau plimba-te in fiecare seara si consuma alimente sanatoase si multa apa. Sper ca te-am ajutat.