| Adytzza97 a întrebat:

Vreauu sa pun masa musculara pe mine dar si cateva kilograme in plus, si as lua ceva proteine pentru masa musculara. Voi ce sugerati? dau funda happy

Răspuns Câştigător
| NDC12 a răspuns:

Exact,dar si suplimentele au rolul lor, si sunt importante. Nu cred ca mananca el 13 oua /zi, 500 Grame piept de pui, ca sa isi ia proteinele necesare de acolo, ca isi forteaza stomacul, asa ca suplimentele sunt pentru a ne ajuta sa avem necesarul de proteine in corp ( 2g/kg ), ele nu tin locul mancarii, deci mai trebuie sa si mancam 5-6 mese pe zi. Stiu ca tu poate stii despre ce e vorba, eu i-am explicat lui ca sa isi faca o idee in mare despre ce sunt suplimentele, bineinteles ca daca iei proteine si stai in pat toata ziua, te culci la 3 dimineata nu ai cum sa pui masa musculara.

6 răspunsuri:
| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Masa musculara o pui prin antrenament, alimentatie, si odihna. suplimentele proteice intra in categoria alimentatie. nu mai trai cu ideea ca suplimentele proteice te umfla, sunt doar reclame

| Adytzza97 explică (pentru NDC12):

Vreauu sa iau proteine, dar o sa continuii cu exerciti pentru muschii cu gangtere si flotarii

| NDC12 a răspuns (pentru Adytzza97):

Nu face exercitii acasa ca faci mai mult degeaba, mergi la o sala, si asa poti lucra toate grupele de muschi, uite un program de antrenament pentru tine : http://www.megaproteine.ro/antrenamente-si-nutritie.html

| Cosmin86 a răspuns (pentru Adytzza97):

Doar cu gantere si flotari nu pui muschi, fa si alte exercitii ( tractiuni, genu cu haltera, indreptari cu haltera, mersul fermierului, etc. )

| NDC12 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Exact,dar si suplimentele au rolul lor, si sunt importante. Nu cred ca mananca el 13 oua /zi, 500 Grame piept de pui, ca sa isi ia proteinele necesare de acolo, ca isi forteaza stomacul, asa ca suplimentele sunt pentru a ne ajuta sa avem necesarul de proteine in corp ( 2g/kg ), ele nu tin locul mancarii, deci mai trebuie sa si mancam 5-6 mese pe zi. Stiu ca tu poate stii despre ce e vorba, eu i-am explicat lui ca sa isi faca o idee in mare despre ce sunt suplimentele, bineinteles ca daca iei proteine si stai in pat toata ziua, te culci la 3 dimineata nu ai cum sa pui masa musculara.

| florynmondialul a răspuns:

Tu ai nevoie de un gainer=60% carbohidrati 20-30% proteine iti recomand serious mass sau mutant mass dar trebuie sa ai in vedere si alti factori esentiali cum ar fi: alimentatia de preferabil 4-5 mese bogate in proteine si odihna minim 8 ore de somn si bineinteles un program bun de antrenament. poti sa iei si creatina daca vrei vei avea rezultate mai bune dar sa nu iei in exces! spor la "tras"

| NDC12 a răspuns:

Din cate stiu tu ai mai pus o intrebare asemanatoare si ieri, ti-am spus si acolo ce trebuie sa faci, de ce mai intrebi odata? Daca vrei sa pui masa musculara in primul rand trebuie sa ai 5 mese pe zi, mancaruri bogate in proteine si carbohidrati. Asigura-te sa ai cel putin 2g. Proteine /kg,lapte,branza, carne, oua, peste, vita.Un supliment pentru masa musculara : http://www.megaproteine.ro/Proteine/ON-100-Whey-Gold-Standard-2-27-kg/, ia de 2 ori pe zi, dimineata si dupa antrenament, iar in portia de dupa antrenament asigura-te ca pui si 40-50 grame dextroza,( carbo ) pentru o asimilare mai buna in muschi, altfel corpul tau va folosi proteinele pentru energie.