| Comandocip a întrebat:

Salut utilizatori TPU
De ceva timp(mai exact 3 luni) m-am apucat de sala
Ridic cat pot si ma asigur ca macar in fiecare saptamana sa merg de 2-3 ori si stau o ora jumate sau 2 ..insa nu stiu de ce.dar se pare ca prea multi muschi nu am pus si intrebarea mea e dc?
Pieptul s-a modelat putin.dar macar se vede o mica diferenta chiar daca e mica se vede pe cand la biceps si triceps nimik..sa fie cumva din cauza alimentatiei?(mananc carne cam odata la 3 zile, mananc multe fructe, paine nu mananc deloc si multe vegetale ) p.s. cine ma poate ajuta cu un raspuns folositor funda si rog seriozitate nu vr raspunsuri de la persoane care doar isi dau cu parerea

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu ridici greutati mai grele nu faci cardio fara oxigen muschi nu cresc simplu, fa cardio apoi culturism, manca proteine ele sunt motorul muschilor

| Cosmin86 a răspuns:

Adica mananci putine proteine si carbo spre zero. din ce naiba vrei sa pui muschi?

| rafa1987 a răspuns:

E putin 3 zile pe saptamana, du-te 5 zile de luni pana vineri, da e putina care o dat la 3 zile,sa ti minte k e foarte importanta masa dupa sala,poti sa mananci un orez cu peste sau carne de vita, ori iept de curcan sau pui, daca nu un sake de proteina cu absorbtie rapida dupa sala, si stai mult doua ore, un antrenament oate dura 45 de min max1.30 de min, pentru incepatori la sala e supra antrenament, si nu faci nimic de cat sa arzi muschi, fa-ti un program la sala de ex-Luni-piet, triceps, abdomene.Marti-spate biceps, Miercuri-picioare, abdomen.Joi-umeri trapez.Vineri -biceps triceps, abdomen 4 exerciti diferite de fiecare musci e suficient sa nu faci mai mult,incepi cu kg mai mici si urci la fiecare serie, pentru ca daca folosesti aceasa greutate muschiu nu creste, si in fiecare luna schimbi exercitile pentru ca muschiu se obisnuieste si nu creste, daca iei si niste produse ar fi si mai bine te ajuta sa cresti mai repedewinkingsper ca o se te ajute la ceva, or ce intrebare iti raspund cu cea mai mare placerehappy bafta

| andreiiiukuuu a răspuns:

Ia si mananca tot ce prinzi! nu te uita ca vai ca mananc gras sau cu ulei. Baga in tine calumea insa nu stiu ce antrenament ai tu daca mergi de 2-3 ori pe saptamana la sala. In fine. In 3 luni natural nu ai cum sa pui pe tine sa zici ca "WOW" uite ce fain si ce mult am crescut. Tu daca nu mananci faci un fel de definire poate de asta zici tu ca uite forma la piept. Stai fara griji ai de muncit ceva vreme sa ajungi sa arati bine pe natural insa ai nevoie si de cateva zile in plus pentru sala. gen nu 2-3 zile. poti merge si 4-5 zile pe saptamana. sa ai timp sa dezvolti fiecare grupa pe rand nu 3 o data.
Bafta

| VladVega a răspuns:

Normal ca e din cauza alimentatiei. Nu inteleg de ce nu mananci si paine.
Cand tragi de fiare si vrei sa pui muschiuleti pe tine, trebuie sa mananci mesele principale dar si printre mese. Daca nu mananci destul de mult, muschii nu o sa se dezvolte repede.
De 3 ori pe saptamana sa mananci carne e bine, incearca sa mananci si paine, mult orez (contine fier), paste, mancaruri din varza, conopida, peste.
Painea intr-adevar ingrasa, dar tu de asta ai nevoie. Ingrasandu-te cate putin, muschii iti elimina grasimea din corp cand esti in sala de forta, iar toate caloriile raman in corpul tau si se transforma in muschi. Eu asa am facut: Am tras de fiare, am mancat de 5-6 ori pe zi si in 2-3 luni se cunostea o diferenta mare.

| Cosmin86 a răspuns (pentru VladVega):

"Painea intr-adevar ingrasa, dar tu de asta ai nevoie.", nu, nu ai nevoie de asta.

Ai nevoie sa maresti masa musculara, nu grasimea. Grasimea nu se transforma in muschi ci ramane grasime

| VladVega a răspuns (pentru Cosmin86):

Cosminas! Nu m-am referit la grasimea "slanina" m-am referit la faptul ca trebuie sa manance de toate, printre care si paine ca sa puna carne pe el. Daca mananca bine si trage de fiare chiar de 2-3 ori pe saptamana se prind muschii. Paine e sanatoasa si contine multe calorii. El tragand de fiare are nevoie de calorii ca sa puna ceva muschi pe el. Trebuie sa manance paine, orez 1 data pe zi, peste (macar la 2 zile), carne si legume care contin multe vitamine (conopida, varza, morcov), si nu in ultimul rand paste si branzeturi.
Cosmin86 a răspuns:
Ai nevoie sa maresti masa musculara, nu grasimea.

Cu ce sa mareasca masa musculara? Mancand bio?

| Cosmin86 a răspuns (pentru VladVega):

Nu, mancand proteine si carbohidrati de calitate ( nu paine... )

in loc de paine recomand : paste din grau dur, orez brun, fulgi de ovaz, mazare, etc.

p.s. : e amuzant ca un copil firav imi zice mie "cosminas", mai cresti ma intai happy

| Comandocip explică (pentru Cosmin86):

Deci pana la urma trebuie sau nu sa mananc paine?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Comandocip):

Pentru ce? pentru calorii goale, fara sa ofere nimic? ia ceva cu calorii dar bogat in carbohidrati, ti-am zis ce.

Tu ai nevoie de proteine si carbohidrati de calitate, nu de paine.

| VladVega a răspuns (pentru Cosmin86):

Iti spun Cosminas din cauza acelui 86 din numele tau. Si nu sunt firav. Daca o sa te uiti in primul meu mesaj de aici, o sa vezi ca am scris undeva ca am facut si eu asa: Am tras de fiare si am mancat tot ce am enumerat eu acolo si in 3 luni se vedea foarte tare diferenta. Bine... eu mergeam la sala de 5 ori pe saptamana. Cand am inceput sala aveam mai putin de 60 de kilograme si dupa 3 luni aveam in jur de 80 si crede-ma ca se vedeau doar muschii. Spun aveam pentru ca acum am 87 de kile. Deci nu sunt firav si am 27 de ani. Oricum bafta! Imi cer scuze daca te-a deranjat vorba mea.

| Cosmin86 a răspuns (pentru VladVega):

E ok, era doar putin aiurea ca cineva de varsta mea imi vorbeste de sus, gen "Cosminas".

Acum am 4 ani de sala si 8 luni de skandenberg.