| marian23213234 a întrebat:

Salut vreau raspuns serios.Eu fac sala si am 15 ani si 1, 68m am auzit mituri ca daca fac sala de la varsta acceasta pot sa nu mai cresc.Este adevarat? Funad+vot! Vreau raspuns serios.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Nu este bine doar daca faci exercitiile incorect si pui presiune pe coloana si articulatii.

Daca faci exercitiile corect si nu folosesti greutati mari ( adica mereu poti sa faci macar 8 repetari cu greutatea aleasa ), atunci e foarte ok.

Si eu am facut sala la 16 ani si am crescut fara probleme.

23 răspunsuri:
| ElenaErika a răspuns:

Daca faci culturism e intr-adevar risc sa nu mai cresti in inaltime. Daca faci "judo" din contra te vei inalta mai mult. Nu e vorba de mit sau nu. Am foarte multi prieteni care au facut culturism si chiar si maestru/antrenorul de la sala, i-au avertizat inainte sa isi faca abonament pentru cuturism. Funda?

| Elena_Lavinia_1997_D3x5 a răspuns (pentru ElenaErika):

La judo sa stii ca nu te inalti ci doar te dezvolti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este adevarat.

| Juleuuss a răspuns:

Ești cam scundă, eu am 13 ani si cam aceeași înălțime! În privință cu sala, nu e adevărat! Ba chiar te înalți! happy
Baftă!

| TheSmith a răspuns:

Depinde,ce tipuri de exercitii face, nu fa presa si exercitii cu greutati mari! daca faci si inot mai echilibrezi situatia! si nu este un mit, este adevarat ...intreaba un specialist nu copii de pe TPU!

| para001 a răspuns:

Da e un mit, normal ca cresti dar cresti in spate brat piept dar NU in inaltime

| Cosmin86 a răspuns (pentru para001):

Stiu ca nu te pricepi la suplimente, dar nici la asta nu te pricepi?

Man, mai documenteaza-te, eu m-am apucat de sala la 16 ani cu mai multi colegi si toti am crescut in inaltime fara probleme.

| Sup3rN0va a răspuns:

Da cum a zis Cosmin dar, nici sa cresti nu te va ajuta sala i-ar eu ma cam indoiesc ca o sa respecti tot pozitiile, alimentatia, etc.Dar nu-i nimic poti face si un sport de dezvoltare sa mai cresti. Cele care dau cele mai bune rezultate:Inotu, Bashcetu. sau exercitii cardio.

| cristif a răspuns:

Repet ca in alte topicuri, mitul cu titlul"culturismul iti stopeaza cresterea in inaltime" este cea mai mare prostie.
Fa linistit sala, nu-ti va stopa cresterea.

| gabi45 a răspuns:

E foarte adevarat iti zic sa te lasi cat mai apuci sau o sa ramai asa! 1, 68 la varsta asta e foarte putin.

| Cosmin86 a răspuns (pentru gabi45):

Esti pe langa si tu

| marian23213234 explică (pentru Cosmin86):

Salut cosmin nu am inteles bine.din ce am citit de pe hunkbody am vazut ca este bine sa tragi de fiare.Dar tot sunt in ceata.ESte bine sau nu? MERsi inca raman dator cu funda..SI votul

| Cosmin86 a răspuns (pentru marian23213234):

Nu este bine doar daca faci exercitiile incorect si pui presiune pe coloana si articulatii.

Daca faci exercitiile corect si nu folosesti greutati mari ( adica mereu poti sa faci macar 8 repetari cu greutatea aleasa ), atunci e foarte ok.

Si eu am facut sala la 16 ani si am crescut fara probleme.

| GrepolisKing a răspuns:

Pai sistemul tau osos si muscular nu se mai dezvolta cum trebuia
Varsta ar fi de cam 18 ani

| marian23213234 explică:

Multiumesc tuturor pentru ajutor..REstul vot

| peste2009 a răspuns:

Este oarecum adevarata, muschii se contracta pe oase impiedicand cresterea lor, dar daca te lasi pana la 20 de ani o sa cresti foarte repede! dar dupa o sa cresti mai greu(slabe sanse) FUNDAbig grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru peste2009):

Esti pe langa grav, copil mic

| INeeDYoubby a răspuns:

Nu e adevarat! Un mit raspindit! Totul depinde de genele tale care provin de la parinti si de la bunei! Daca unul din parintii tai nu au deposit 1.68 m atunci putin probail vei depasi tu! Daca ridici greutati asta nu inseamna ca nu cresti! Cu aceasta problema m-am intilnit si eu vara asta! M-am documentat si am fost sigur ca voi mai creste, si uite ca am dreptate! Totul depinde de gene! Succes la sala! Doar fa totul correct si cu limita si vei obtine rezultate!

| Aleeexutza a răspuns:

Pai sa iti spun. Anul trecut am fost la sala, iar mie tocmai mi-a facut eact inversul aceste operatiuni, am crescut destul de mult ( 5 cm). Dar depinde daca vrei sa faci definire nu o sa mai cresti pentru ca o sa iei prea multe proteine. Din moment ce incerci doar sa slabesti si faci efort fizic incercand sa slabesti ( nu sa faci muschi) nu ti se va atenyua cresterea de care beneficiezi la aceasta varsta.
Mult succes :*:*:*

| Slash1 a răspuns:

Cu siguranta mai cresti:
1.ai doar 15 ani, inca 3-4 ani cel putin esti in crestere
2.trebuie sa ai o alimentatie sanatoasa si sa faci sport
3.sala nu dauneaza cresterii doar daca faci exercitii cu greutati mari deasupra capului care solicita coloana
Bafta si nu mai asculta sfaturile oricui...

| piersicuta99 a răspuns:

Nu, nu este adevarat. E un mit! Fund :*?

| piersicuta99 a răspuns:

Nu, nu este adevarat. E un mit! Funda :*?

| jhosanify a răspuns:

Exercitiile de Fitness pot sa stopeze cresterea doar daca nu executi exercitiile corect, daca le faci corect nu o sa afecteze cu nimic cresterea ta in inaltime