| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa aflu, de la cei care sunt sportivi si fac exercitii de forta, daca atunci cand faceti flotari (de exemplu) daca va opriti pentru ca ati obosit sau din cauza durerii? La mine e din cauza durerii. Si vreau sa spun ca mi se intaresc muschii imediat (chiar si dupa o serie sau 2) si ma simt intepenit. Asta e normal?

2 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Forta si exercitii fizice au ceva in comun, dar au o diferenta imensa intre ele. anywaaay.

obosit sau durere = acelasi lucru. muschii obosesc, apare durerea. este un proces cauza-efect.
simtul ala de arsura (durere) este din cauza ca muschii tai sunt extenuati de la miscarea respectiva. ti se intaresc muschii? dupa efort? hai nu mai zi. misti un muschi, acesta se contracta. contractia aia musculara ajunge la un moment dat la un maxim (oboseala, durere). cand este la acest maxim ghici ce. daca ii zice contractie ce crezi ca se intampla? ah, da. ti se intaresc.

tot ce ai zis pana acum inveti in clasa a6a la biologie. sau tu nu faci biologie?

| suculete12 a răspuns:

Acum depinde si de repetarile care le faci pentru forta 2-5 repetari cu greutate mare adaugata pe tine.