| Annonnymus005 a întrebat:

Vreau sa imi iau o gantera de 10kg ce i se pot adauga si se scoate greutati. Pot face cu una singura, 10 ture pe o mana si 10 pe alta? Sau este recomandat cu doua gantere? Am 12 ani,sunt baiat. Si inca ceva, pot pati ceva? Alte sugestii in legatura cu subiectul asta?

11 răspunsuri:
| cyupaku a răspuns:

Se recomanda cu repetari multiple cu greutati mici

| Crisan_Dragos_2002 a răspuns:

Nu ridica greutati de loc. pana la varsta de 18 ani daca ridici greutati ti se opreste organismul din crestere. Pe scurt. Daca ridici greutati inainte de 18 ani o sa ramai scund

| farfuriaverdex a răspuns:

Incepi cu greutati mici, apoi cresti greutatea, in felul asta stimulezi musculatura sa se dezvolte. La inceput vei sesiza o crestere musculara mai rapida. Poti face si cu una sungura doar ca tb sa ai grija sa respecti miscarea la ambele maini.

| Volsvagan70 a răspuns (pentru Crisan_Dragos_2002):

ASta e cel mai tampit mit.

| Volsvagan70 a răspuns:

Incearca cu 8 kg cate 10 repetari pe fiecare brat. Eu zic ca e bin easa

| Crisan_Dragos_2002 a răspuns (pentru Volsvagan70):

Nu e mit. E real. Întreabă orice biolog

| AnastasiaK a răspuns (pentru Crisan_Dragos_2002):

"Pe scurt", nu esti deloc documentat pe subiectul asta si dezinformezi. Nu exista absolut niciun studiu care sa demonstreze aberatia spusa de tine.

| Crisan_Dragos_2002 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Nu trebuie studiu. E logic. Uita-te la olimpiada la proba de tine ridicat greutăți. Ii vezi pe toți ca is de 1.60 si 1.50. Oare de ce? Chiar crezi ca e coincidențe la toți?

| SkandallKamataru a răspuns (pentru Crisan_Dragos_2002):

Si ce legătură are una cu alta? laughing ca sa ramai scund trebuie sa suferi o fractura de coloana sau cv gen, de crescut cresti cat ai, adica e geneticwinking.
Uite-te la Mariusz, are 1.86m si ridica câte 2-300 de kghappy

| AnastasiaK a răspuns (pentru Crisan_Dragos_2002):

Asta e "logica" ta? laughing Mai incearca o data, poate iti iese

| Volsvagan70 a răspuns (pentru Crisan_Dragos_2002):

Eu fac cu gantera de la 12 ani si nu am patit nimic.