| florincata a întrebat:

Vreau sa merg la sala la mine in comuna. Vreau sa trag piept,bicepsi,tricepsi, si muschi frontali. Cam cate seri sa fac de fiecare? Am 18 ani.Va multumesc dau funda + vot

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Piept : 16 serii
spate : 20
biceps : 9
triceps : 9
umeri : 12

Sa ai 10 repetari / serie, cand poti mai multe maresti greutatea. Dar sa-ti faci un program, nu te antrena haotic, acorda 48 de ore de odihna unei grupe dupa un antrenament ( in perioada aia muschii cresc, NU cand ii lucrezi ).

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-ai instructor acolo, unul care sa aiba habar de asa ceva? Daca nu, eu zic sa citesti cu spor revista Fitness si Culturism.

| BeHappyOriceArFi a răspuns:

Pfff,pai o sa imi ia un an intreg sa iti explic tot ce trebuie sa faci, insa eu iti recomand sa faci : Prima saptamana faci cate 3 serii de fiecare a cate 10, saptamana a 2-a faci cate 4 serii a cate 20, in saptamana a -4 faci 7 serii a cate 30, in continuare iti vei de tu singur seama cate sa faci, eu in acest moment fac cate 10 serii si ridic pana obosesc, eu merg de mult timp, si totusi, ar fi mai bine sa il intrebi pe antrenorul ala de acolo sau sa intrebi pe cineva care face de mult si care crezi ca vrea sa te ajute, funda?

| alexalexuz a răspuns:

La varsta ta 4 serii de 20

| alexalexuz a răspuns:

Daca vrei sa arati bine da aca te opresti din mers la sala apare burtica succes funda!?

| Cosmin86 a răspuns (pentru alexalexuz):

Daca ai o alimentatie corespunzatoare, si scazi din alimentatie caloriile arse la sala ( pe care acum nu le mai arzi ) normal ca nu apare burtica.
4 serii de 20? laughing

Nu ai multa experienta, nu? happy

| florincata explică (pentru Cosmin86):

Pai mai faceam acasa bine ca duc cate 3 seri de 20 cu 40 kg la piept

| Cosmin86 a răspuns (pentru florincata):

20 = prea multe repetari.

pentru forta : 6 repetari
pentru masa musculara + forta : 10 repetari
pentru rezistenta : de la 15 repetari in sus.

Cu 20 de repetari faci rezistenta. Daca vrei masa musculara + forta, fa maxim 10 repetari, cand poti mai multe, maresti greutatea. In cazul tau, mareste greutatea imediat happy

| florincata explică (pentru Cosmin86):

Si repetarile le fac una dupa alta sau fac pauza 1-2 min? si apoi ma apuc de alta repetare

| Cosmin86 a răspuns (pentru florincata):

Normal ca repetarile una dupa alta, pauze de 1-2 min faci intre serii, o serie = mai multe repetari consecutive. Sa nu le faci nici prea rapid dar nici prea lent, miscare controlata, muschiul sa fie sub tensiune tot timpul, sa-l simti ca lucreaza, e cel mai important sa simti.

| ALXXXXXXXXXXX a răspuns:

Ceao

Si eu fac sala de cateva luni, sfatul meu ar fi ca 2 saptamani sa faci la toate aparatele MAXIM 2 Ore pe zi dupa care faci cu ai zis tu piept, biceps etc. cate 4 seri de cate 12!
Funda?

| Cosmin86 a răspuns (pentru ALXXXXXXXXXXX):

4 serii? ce progrese obtii doar cu 4 serii / grupa? Eu spre exemplu la spate am nevoie de 5 exercitii a cate 4 serii, deci 20 de serii pentru grupa respectiva, ca sa lucrez tot spatele cum trebuie.