| Victorftw a întrebat:

Salutare, am 15 ani, sunt din Pitesti, si va intreb si eu de ce sport sa ma apuc [ de lupta ]. Mentionez ca am mai practicat in trecut cam jumatate de an aikido si inca vreo 3-4 luni de judo, am 1 84 si 72 de kg. Va multumesc anticipat, pace!

Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

Nu e adevarat, nu trebuie sa te bati, nu asta inseamna box.
Boxul inseamna coordonare si rezistenta, inveti sa tii garda, vei arde multe calorii, e singurul sport care arde cele mai multe calorii.
Daca dai la sac sau pernute, iti impui creierului tau miscarile de baza, nu ai sa mai inchizi ochii cand vine o lovitura sau sa te feresti, doar vei contra ataca.
Bataile de strada se incheie in 3-4 secunde, daca dai un croseu sau o directa si ii spargi lui nenea ala moaca, s-a terminat fara alte miscari de karate.
Poti ruga un prieten care a facut box sa te ajute, eu asa am invatat.

7 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Ai inaltime si greutate foarte buna, incearca boxul, o sa te formeze la viteza si rezistenta.
Nu incerca sa te axezi numai pe un sport de lupta, poti sa ai grija de corpul tau si prin alergare, tractiuni etc... acum ca vine iarna poti sa te duci la o sala sa te intretii.

| Victorftw explică (pentru Evolution):

Si trebuie sa ma pun de acord cu parintii rolling on the floor

| Victorftw explică (pentru Evolution):

Box-ul mi se pare putin cam brutal pentru mine, abdomene/flotari/tractiuni fac fara probleme, si daca e sa ma apuc de karate am inteles ca o sa ne puna sa ridicam si greutati.

| Lawliet14 a răspuns (pentru Evolution):

Daca are talent, in Romania nu poti sa faci performanta in box ci in kickbox. Daca tot ar incerca ceva mai "brutal". Personal ii recomand karate, shotokan sau altceva.

| Evolution a răspuns (pentru Victorftw):

Nu e adevarat, nu trebuie sa te bati, nu asta inseamna box.
Boxul inseamna coordonare si rezistenta, inveti sa tii garda, vei arde multe calorii, e singurul sport care arde cele mai multe calorii.
Daca dai la sac sau pernute, iti impui creierului tau miscarile de baza, nu ai sa mai inchizi ochii cand vine o lovitura sau sa te feresti, doar vei contra ataca.
Bataile de strada se incheie in 3-4 secunde, daca dai un croseu sau o directa si ii spargi lui nenea ala moaca, s-a terminat fara alte miscari de karate.
Poti ruga un prieten care a facut box sa te ajute, eu asa am invatat.

| Lawliet14 a răspuns:

De ce nu incerci karate shotokan? Daca tot ai facut aikido. Ar fi destul de mare trecerea de la cele doua la box/kickbox.

| Victorftw explică (pentru Lawliet14):

Chiar ma gandeam sa ma apuc de karate, am un klub de ashihara la mine in oras.

| Victorftw explică:

Multumesc amandurora pentru ajutor, urmeaza sa ma hotarasc pana in vacanta de iarna.