| dragonslep a întrebat:

Se poate creste in forta fara sa pun masa musculara? Si cate seri sa fac, cate repetari.etc

Răspuns Câştigător
| kar1GaNNN a răspuns:

Pai ce intelegi prin forta?, mai exista si rezistenta care se face prin antrenamente care le mentii la un anumit nivel, daca depasesti acel nivel automat si organismul se adapateaza si iti creeaza o forta mai mare prin simplu fapt ca ai depasit rezistenta normala si asta creeaza rupturi in fibrele musculare(cu ajutorul acidului lactic, care creeaza senzatia aia de durere si iti vine sa spui ca nu mai poti, e felul organismului de a te averitza ca trebuie sa te opresti, ca atat poti sa duci) care apoi se refac dar sunt mai rezistente si asta creeaza mai multa forta; daca mentii apoi acel nou nivel automat creezi o rezistenta mai mare cu o forta mai mare.Dar tine cont ca nutritia conteaza cel mai mult in tot ce vrei sa realizezi.Caci nutritia e energie care e indispensabila.E ca la masini, cu cat consuma mai multa energie cu atat poate avea mai multa forta, putere, sau poate merge mai mult, REZISTA mai mult.
O zi frumoasa sa ai!winking

| Cosmin86 a răspuns (pentru kar1GaNNN):

Pentru forta maximala : serii de maxim 1-2 repetari cu greutati mari. Pauze mari intre serii si intre antrenamente.

lasa "forta prin rezistenta", aia e o prostie.

2 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Muschii cresc in forta prin masa musculara. pentru a creste in forta trebuie sa aiba volum mai mare = masa musculara. dar nu te gandi la Ronnie Coleman. uita-te la bruce lee, Muhamed Ali sau cum il cheama...nu trebuie sa fii tanc sa ai forta. depinde la ce ai nevoie de forta, corpul se va adapta, dar masa musculara tot faci. uita-te la inotatori, ciclisti. muschii folositi sunt mai proeminenti ca ceilalti