| adelina899 a întrebat:

Spuneti.mi si mie niste exercitii pentru inaltime am 17 ani 50 kg si 1.60 straight face daca se poate niste videoclipuri pentru un corp frumos ( picioare, abdomen, fund >:") si... nu stiu cum sa fac adica ma apuc ma tin de exercitii 3-4 zile dupa ma las iar ma apuc peste 1 luna straight face vreau sa fac mereu si abandonez prea repede ce sa fac? Funda.love struck

6 răspunsuri:
| Tynnna a răspuns:

Joaca basket sau stai atarnata de o bara orizontala(fara nicio gluma). Pt corp frumos...alearga, asta sigur te va ajuta si este cel mai placut, din punctul meu de vedere. In rest exercitii sunt cu gramada, poti sa gasesti tu singurica si te hotarasti care este mai putin plictisitor...

Răspuns utilizator avertizat
| Marius96 a răspuns:

De obicei, inaltimea este data de zestrea genetica. Daca ai depasit media inaltimi parintilor ( inaltime tata+inaltime mama :2) at. nu cred ca mai poti creste mai mult de 5cm.
Iar alta problema poate fi odihna (in cazul in care stai prin cluburi pana la 3-4 dimineata nu te astepta sa cresti), alimetatia(daca mananci in fiecare zi shaorma, hot-dog... la fel nu te astepta sa cresti).
Daca tot esti asa interesata de acest lucru, ai putea merge la doctor sa-ti faci niste raze, si sa vezi daca ti s-au inchis cartilajele de crestere...
Iar in legatura cu exercitiile clasice (flotari genuflexiuni abdomene), le poti face in fiecare zi, dar nu cum zic alti fa 200 si abdomene pe zi.
Eu te sfatuiesc sa eviti abdomene ca streseaza coloana, ai putea face crunch un exercitiu mult mai eficient decat abdomenele, cauta-l pe google.

| SweetDreams a răspuns:

Pai, in primul rand trebuie sa renunti la: paine, sucuri, dulciuri, grasimi.
Incearca sa nu mai mananci dupa ora 6 seara si sa consumi cat mai multa apa in fiecare zi.
Mananca multe fructe, legume, mancaruri sanatoase.
Apoi, pentru picioare, poti sa alergi, sa mergi cu rolele, bicicleta etc.
Fa abdomene, genoflexiuni si alte exercitii de gimnastica pentru fund, abdomen.

Tine-te de treaba in fiecare zi si incearca sa te cantaresti din 3 in 3 zile pentru a vedea cat ai mai slabit. Chiar daca diferenta este de cateva sute de grame, asta te poate ambitiona sa continui. :)

Uite si cateva videouri :D
http://www.youtube.com/watch?v=6zxtubzHEgI

http://www.youtube.com/watch?v=3nqhZ0T_-YE&feature=relmfu

Succes! :*

| faranumefara a răspuns:

Deci sa incepem cu inceputul exista foarte multe metode in primul rand ca sa arati mai bine nu mai manca paine sau daca mananci maxim 2 felii pe zi. In fiecare dimineata faci 20 de abdomene si seara 50. Cand mananci nu uiti sa te ridici de la masa poti sa mananci dar cate putin din fiecare. Exista un ceai se numeste ceai de soc nu stiu sigur cat e maxim 5 lei acela il poti inlocui cu apa pentru ca slabeste si exercitii poti face Sport cu Florentina gasesti pe youtube. Sper ca te-am ajutat la mine functioneaza chestia asta. :*