| AmazingONEx a întrebat:

Știu principiul căci cu viteza te naști,dar...ce aș putea face pentru a o putea îmbunătăți?
M-am gândit la o variantă, dacă aș începe să pun masă musculară în zona picioarelor, dar nu cred că este prea ok.
Păreri

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Daca vrei sa sustii performanta sportiva cu fructe si legume apuca-te de sah...

In primul rand, PROTEINA e cea mai important.
Pe locul 2, TOT proteina e.
Si pe 3 la fel. Abia apoi restul (Grasimi sanatoase, fructe, legume, etc.).

Pe scurt, in ordinea importantei:

1. Proteina
2. Proteina
3. Proteina
4. Grasimi sanatoase
5. Legume
6. Fructe
7. Carbohidrati

5 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Fa multe sprinturi. Iti vei imbunatatii viteza pe zi ce trece. mananca sanatos si, eventual, daca esti gras, slabeste.

| Kerre a răspuns:

Totul se face prin antrenamet. Nu te nasti cu viteza, nu este ceva stabilit de gene in mare parte, cu cat exersezi mai mult cu atat iti dezvolti viteza de alergare.

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Sa ai o alimentatie echilibrate sa mananci fructe si legume cat mai multe
stie el organismul ce sa faca ca sa se dezvolte cat mai bine,
dai doar mancarea necesara
mancarea sa fie cat mai naturala

| aXy99 a răspuns (pentru LasleaIoan1972):

Degeaba fara antrenament.

| Cosmin86 a răspuns (pentru LasleaIoan1972):

Daca vrei sa sustii performanta sportiva cu fructe si legume apuca-te de sah...

In primul rand, PROTEINA e cea mai important.
Pe locul 2, TOT proteina e.
Si pe 3 la fel. Abia apoi restul (Grasimi sanatoase, fructe, legume, etc.).

Pe scurt, in ordinea importantei:

1. Proteina
2. Proteina
3. Proteina
4. Grasimi sanatoase
5. Legume
6. Fructe
7. Carbohidrati

| Gaby212 a răspuns:

Nu,nu te nasti cu ea.
Eu cand eram mic alergam vai de capul meu, paream un magar care ducea tonajul dupa el.
Acum sunt rapid, in liceu am fost printre primii la proba de viteza intotdeauna.
Nu, nu adauga masa musculara pe picioare.Vei arata ca un greiere turtit, crede-ma!
Mai bine ia si atreneaza-te pe drum drept.Vezi tu unde gasesti o banda de alergare sau un trotuar lung de macar 100 de metri, care sa nu fie in panta happy