| anonim_4396 a întrebat:

TPU, cum fac sa am cât mai multă forța?
Nu ma interesează de masa musculară... vreau doar sa am forța multă rau, și sa fiu iute, sa dau cu pumnii rapid.
Ce îmi recomandați sa fac?
Am o ganteră de 10kg, bara de tracțiuni și hand grip pentru antebraț
P.S: Am auzit și am auzit de la mulți ca atunci când dai cu un os intr-un ceva tare, gen perete, ceva de lemn, fier. osul Răspunde creând niște microleziuni care cu timpul se repara și întărește acel os, dacă acest Exercițiu va fi făcut zilnic. e adevărat?
Cică și flotarile in pumni întărește oasele pumnilor, asa e?

1 răspuns:
| BuLaNNNeL a răspuns:

Nu dai cu pumni goi in pereti sau mai stiu eu ce materiale tari, e adevarat, dar vei fi leguma. Vei avea incheieturile si articulatiile facute praf la 35-40 de ani. Unde ai vazut tu luptatori care se antreneaza cu pumnii in pereti neprotejati. Pana si la sac lovesc cu manusi speciale pentru a proteja atat pumnul cat si incheietura. Forta se capata antrenandu-te cu greutati care nu-ti permit mai mult de 3-4 repetari corecte. Rapiditatea o poti creste dand lovituri de pumn in apa, lovituri de pumn cu ganterele sau orice alre greutati tinute in maini. Lasa tu filmele de spartani (in primul rand nu esti informat) in al 2 lea rand vei ajunge pe la 30-35 de ani sa-ti tremure ciorba-n lingura la fel ca la aia cu parkinson.