| nicu_4067 a întrebat:

am 14 ani,1, 63m si 45kg.}ma ocup cu sportul de 1 an fac (flotari,abdomene,tractiuni la bara, si flotari la paralele)mai faceam si cu gantera da am auzit ca opreste din crestere.si mam lasat...cu flotarile, tractiunile la bara, abdomene si flotari la paralele imi fa creste masa musculara mai greu sau mai repede cdecit cu ganterele? funda+vot

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

La 45 de kg ORICE faci nu iti creste masa musculara, pune dracu mana si baga 6 mese pe zi bogate in proteine, si o sa pui masa musculara. Cand ajungi pe la 60-70 de kg incepe sa se vada ceva, la 45 de kg esti piele si os.

Ce nu ti-a spus niciunul din prietenii tai "cunoscatori" ai acestui sport e ca alimentatia e mai importanta decat antrenamentul, sunt oameni care dupa ani de sala arata aproape la fel, ca au vrut sa puna masa musculara cu 3 mese pe zi ( si SALA, nu prostii ce faci tu cu niste exercitii acasa ) si altii cu 8 luni de sala arata la fel ca aia cu 3 ani, din cauza ca au mancat corespunzator ( deci s-au dezvoltat mult mai repede si mai bine ).

Si ganterele NU iti opresc cresterea in inaltime, ci eventual doar exercitiile care pun presiune pe coloana ( ex. genufleixuni cu haltera pe umeri, impins de la ceafa cu haltera pentru deltoizi, etc. ), mai documenteaza-te pe culturism.ro sau alt site de specialitate.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Cosmin86):

Bai pretene, asta are 14 ani. eu zic ca singurul lucru care trebuie sa isi asigure este SCOALA. pana iese din pubertate pe la 16-18 ani sa lase "sala" si sa se apuce de un sport aerob (ce vrei tu intre inot, forbal, baschet, tenis), numai "sala" nu.

| Cosmin86 a răspuns (pentru JohnnyBi):

"bai" nu i-am zis sa faca sala, la varsta lui poate lucra grupele si altfel, gen tractiuni, flotari, etc., eu doar i-am zis principiul dupa care sa se orienteze si ce conteaza pentru masa musculara.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Cosmin86):

Uite o intrebare: de ce ai vrea, copil fiind (pustii de 12-16 ani de pe site ce vor sala) sa fi mare macho? de ce? sau alta intrebare: de ce sa te grabesti sa cresti (sa te maturizezi). eu pana la 18 ani am incercat sa bat scoala nu sala, acum cu generatiile "sala + lautari" a rezultat 43% promovabilitate la bac. eu in locul pustilor as lasa genoflexiunile si as lua 1 metru de carti la 20 de repetari in 4 serii. ca la atata prostie mediatizata ma bate abecedarul si pe mine

| Cosmin86 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Sa arati bine si sa fi sanatos, mi se pare un motiv bun pentru exercitii ( observa ca nu am zis sala, ci exercitii, iar multe din exercitiile de pe site-ul ala - unde probabil nici nu ai intrat - pot fi facute acasa ).

Si de ce nu le combini pe altele? Si eu am facut sala cand aveam bacul, nu am intrerupt DELOC programul de sala, si am intrat la politehnica - automatica si calculatoare in primul sfert la fara taxa, deci nu vad o problema in asta.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Cosmin86):

Prietene ca tine nu sunt multi. eu am facut la fel, sala in timpul bacului si am luat 9 la bac. acum 3 ani. dar te uiti la televizor ce se intampla in tara asta? pusti "cat casa wannabe macho" pica bacul cu nota 2. vorba aia "am luat bacul, dar semintele are acelasi gust". adevarat, a combina utilul cu placutul este foarte bine. si in sesiune seara ma duc la sala sa ma recreez dupa invatat, dar eu, tu si altii invatam inainte sa ne distram. nu zic sa stai ca drogatul in casa sa inveti (o extrema), dar vad ca adolescentimea (daca ii pot spune asa) o da in cealalta extrema si le place acolo

9 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

In primul rand asigura-ti zilnic 2 grame de proteina / kilogram corp, gasesti pe net continutul in proteine al alimentelor si iti faci un plan alimentar, fara asta NU creste masa musculara cum vrei tu nici cu cele mai tari exercitii.

Si in al doilea rand, fa-ti un program corect ( 90 % din cei care se antreneaza o fac INCORECT ), ai putea eventual sa pui si programul aici ca un reply.

| nicu_4067 explică (pentru Cosmin86):

Vreau sa te intreb ceva,.la 60-70 kilograme nu o sa se vada mai mult grasime decit muschi? ce program corect sa-mi fac?

| Cosmin86 a răspuns (pentru nicu_4067):

Pai mananci corespunzator, sa pui kg de muschi, nu de grasime. Sunt sportivi care au peste 100 de kg de muschi si grasime aproape deloc ( 6 pack si tot tacamul ).

Cand iti faci programul, grupeaza 2 grupe / antrenament ( una mare si una mica ) si acorda 48 de ore unui muschi timp de odihna, in perioada aia creste.

Daca luni ai facut biceps, mai poti abia miercuri sau joi sa faci tot biceps sau spate ( bicepsii participa la exercitiile pentru spate, la fel cum tricepsul la cele pentru piept ).

poti incerca ceva de genul :

ziua 1 - piept + biceps
ziua 2 - picioare
ziua 3 - pauza
ziua 4 - spate + triceps
ziua 5 - abdomen + umeri
Si apoi o zi sau doua de pauza si reiei ( sau daca te simti in forma, reiei imediat ).

Mai poti gasi pe net programe, orice program care respecta principiile de antrenament e bun.

Mai uite aici informatii :
http://www.culturism.ro/......ament.html
ziua

| Cosmin86 a răspuns (pentru nicu_4067):

Hai sa-ti arat ceva :
http://www.facebook.com/IonOncescuOfficial

Aia e pagina lui Oncescu ( ai auzit de el ), uita-te cum arata la 100 de kg, nu are grasime deloc, doar muschi si e si atletic ( a facut atletism de performanta, alearga fara niciun stres distante destul de mari )