| AnDrIcI a întrebat:

Va rog ajutati-ma. Am 13 ani si 2 luni, sunt baiat, si sunt mult mai scund decat toti prietenii mei, chiar si decat colegii de clasa. Am 1, 50. Chiar si fetele sunt mai inalte ca mine. Am mai auzit eu ca fiecare are 'procesul' lui de dezvoltare, dar parca nu mai suport. Practic extrem de mult sport, toata ziua sunt la fotbal, la tenis, mai fac si flotari, tractiuni etc. Pe de alta parte, mai sunt si foarte slab. Stie cineva ce pot face, macar pentru. a ma inalta? PS:Nu doresc raspunsuri gen "asta e, nu fi trist" etc... Bineinteles, dau funda raspunsurilor mai lungi si care mi se par de ajutor happy

Răspuns Câştigător
| umbra09 a răspuns:

Inotul ajuta la crestere si daca faci tractiuni flotari si alte exerciti ai grija sa nu iti solicitezi foarte mult spatele deoarece daca lucrezi pentru muschi spatelui e posibil sa nu mai cresti
Baschetul ajuta iarasi foarte mult la crestere
Bafta big grin

19 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Medicul ce a spus?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baschetul, handbalul si voleiul.si gaseste-ti pe net un program de intinderii care ajuta la inaltat.
Cum dracu sa te ajute fotbalul sa cresti?laughing cate aberatii mai vezi si pe TPU.
Fotbalul iti dezvolta muschii picioarelor.De tractiuni habar nu am.

| bogboy101 a răspuns:

Asta e nu fi trist.crezi ca tractiuniile la 13 ani fac bine? hai sa fim seriosi ...ai facut pe copii aia din Romania care au 1 m si sunt pachete de muschi? sunt urati cu spume si de aia ti se poate intampla si ti e, de la sporttongue.mai documenteaza-te si tu

| MymyMihaela a răspuns:

Practica baschet (nu ma judeca, nu stiu cum se scrie. laughing) ).

| AnDrIcI explică (pentru MymyMihaela):

As vrea, dar nu am unde. happy Totusi, poate inotul ma mai ajuta... am Siretul aproape laughing))

| vladutzaM a răspuns:

Cred ca fodbalul si tenisul nu prea o sa-ti fie de ajutor. Ocupate cit mai mult cu tractiunile la bara, o sa iti fie de folos.

| Cosmin86 a răspuns (pentru vladutzaM):

Nici tractiunile nu te inalta

| AnDrIcI explică (pentru vladutzaM):

Da, le practic zilnic, si am mai auzit ca si atarnarile ajuta.

| AnDrIcI explică (pentru vladutzaM):

Unii dintre voi nu ati inteles... Nu am spus ca fotbalul ma poate ajuta sa cresc, dar ziceam si eu asa ca fapt divers ca sa va dati seama ca fac sport, sa nu credeti ca sunt genul ala sedentar.winking

| vladutzaM a răspuns (pentru AnDrIcI):

Si eu stiu ca tractiunile ajuta, fratele meu se ocupa si este un baiat destul de inalt. Bafta!

| vladutzaM a răspuns (pentru Cosmin86):

Cum nu, daca esti atirnat de bara se lungeste corpul. Am vazut eu persoane care s-au ocupat cu astfel de exercitii si e-au ajutat.

| Cosmin86 a răspuns (pentru vladutzaM):

"daca esti atirnat de bara se lungeste corpul" gandire de COPIL MIC, nicio carte de medicina nu spune asemenea ABERATIE.

Oamenii pe care i-ai vazut tu s-ar fi inaltat ORICUM.

Inaltimea tine de genetica, nu o poti influenta.

Vezi ORICE CARTE DE MEDICINA.

| AnDrIcI explică (pentru Cosmin86):

Ba nu tine de genetica. Eu cunosc multi baieti care sunt cu 2-3 capuri mai inalti decat parintii lorwinkingwinking

| Cosmin86 a răspuns (pentru AnDrIcI):

Asa si? tu HABAR NU AI ce inseamna "genetica", nu?

Daca ai stii, ai stii ca de la parinti se mosteneste FOARTE PUTIN, mai mult mostenesti de la bunici si strabunici.

"Ba nu tine de genetica" doar un COPIL MIC PAMPALAU ar spune asa ceva, genul care nu a citit O CARTE despre corpul uman in viata lui.

Mai citeste o carte copil mic

| SmartyPants a răspuns:

Baschet, inot..cu ce vrei sa te ajute fotbalul?

| SmartyPants a răspuns:

In schimb, poate sa nu fie o chestie ereditara, eu am 1, 88 si taica-meu are 1, 70, bine, maica-mea ii ceva mai inalta, 1, 78

| raduboy007 a răspuns:

Asa eram si eu. aveam cam 150-160cm in clasa a 7-a si in vacanta de iarna din cls a 8-a am crescut cam 15cm ..adica am crescut pana la176 cm si acum am 178..multi omane s"stau pe loc" si se dezvolta dintr-odata.
Ai incredere.o sa cresti
.

| AnDrIcI explică (pentru raduboy007):

Multumesc, incurajator raspuns. Dar ce anume ai facut in iarna aceea de ai crescut atat dintr-o data? Ai respectat vreun program cu anumite exercitii sau ceva?

| deeWW a răspuns:

Du-te la baschet, fotbalul nu are legatura cu cresterea in inaltime. Tu cresti pana la 21 de ani deci mai ai timp asa ca nu te speria. Mereu fetele se inalta mai repede decat unii baieti dar crede-ma ca o vei face si tu. Vorbeste si cu parintii tai, de ex tatal tau si intreaba-l daca si el avea problema asta cand era de varsta ta si cum a procedat. Succes!