| H3aDsHoT2014 a întrebat:

Va rog ajutati-ma,cei culturisti,imi spuneti va rog,cum sa maresc volumul la biceps?
adica ce exercitii ar fi mai bune, si cum sa antrenez partea din nauntru a bicepsului?
Multumesc

5 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Din nauntru? ce e aia?

dar ca regula generala: priza ingusta lucreaza mai mult exteriorul bicepsului, priza larga lucreaza mai mult interiorul bicepsului, priza neutra (degetul mare in sus, ca la flexiile ciocan) lucreaza brahialul.

| Cosmin86 a răspuns:

La fel ca orice alta grupa :

- antrenament corect si intens o data pe saptamana
- PUTINE serii si exercitii ( 2 exercitii sunt suficiente )
- o alimentatie bogata in proteine

| SiLaS a răspuns (pentru Cosmin86):

Prin exercitii te referi la repetari? adica doar 2 repetari?

| Cosmin86 a răspuns (pentru SiLaS):

Nu, daca ma refeream la repetari ziceam "repetari".

Exercitii inseamna : flexii cu bara dreapta, flexii cu gantere, tractiuni, etc.

Ca 2 exercitii pentru biceps recomand :

exercitiul 1 : flexii cu bara dreapta din picioare
exercitiul 2 : flexii tip ciocan cu gantere din picioare

sau

exercitiul 1 : tractiuni cu priza ingusta, palmele spre tine
exercitiul 2 : flexii cu bara Z, priza inversa ( cu degetele in jos )

In general la primul exercitiu intra mai mult bicepsul si la al doilea mai mult bicepsul branhial, asta e logica dupa care le aleg eu.

| SiLaS a răspuns (pentru Cosmin86):

Am inteleshappy