| dodicuta a întrebat:

Vreau sa ma duc la lectiinn de inot(ca nu mai cad in apa la fund ca o piatra) dar nu reusesc sa-i conving pe parinti.Le-am spus ca nu vreau sa ajung la olimpiada, vrea sa stiu cat sa nu ma scufund si sa merg mai incolo; le-am spus ca vara mea de nici 6 a aproape a invatat sa inoate, ca sunt geloasa pe ea.M-am rugat zile in sir si tot nu reusesc sa ii conving.Ce zice-ti sa mai fac?

6 răspunsuri:
| 2PacKilluminati a răspuns:

Lasa lectiile de innot..intr-o zi la mare rezolvi tot.e mai ieftina o zi la mare decat niste cursuri de innot.marea e f sarata si te tine la suprafata oricat de mult ai incerca tu sa te duci la fund.innotul tu il inveti singura.e ceva instinctiv.toti il avem in sangewinking. tine minte ca atunci cand innoti trebuie sa respiri.e cel mai important lucru.aerul in plamani e ca aerul in mingewinking. sper ca ti-am fost de ajutor. Funda?

| FrageAntwort a răspuns:

Înotul este unul dintre cele mai recomandate sporturi pentru copii. Încearcă să le prezinţi parinţilor tăi avantajele acestui sport şi poate îi vei convinge. În caz contrar roagă-i să-şi motiveze algerea facută, poate asta te va ajuta.

Iată câteva din beneficiile înotului:
- creşte rezistenţa recardio-pulmonară;
- stimulează circulaţia sangvină;
- contribuie la menţinerea unei tensiuni arteriale stabile;
- reduce riscul bolilor cardiovasculare;
- dezvoltă majoritatea grupelor musculare (mai mult de doua treimi din intreaga suprafată musculară);
- întareşte ligamentele articulare, prevenind posibilele leziuni;
- îmbunataţeşte postura corporală;
- dezvoltă flexibilitatea;
- generează stari de bine, pozitive;
- ajută la îmbunătăţirea stărilor de anxietate si ameliorează simptomele de depresie;
- relaxează muschii după stresul unei zile obositoare;
- stimulează creşterea şi dezvoltarea fizică si psihică;
- îmbunătăţeşte dezvoltarea psihomotorie.

Informaţiile anterioare la găseşti la urămtorul link: http://old.csid.ro/articol/special/Inotul/1/7/backPid/3.html

Acestea sunt doar câteva din avantajele şi beneficiile înotului, îţi recomand să te informezi despre acest subiect mult mai mult citind de pe internet sau chiar întrebând o persoană care are cunoştinţe în acest domeniu.
Eu am făcut înot şi într-adevăr mi-a plăcut. Nu este atât de greu să ne convingem părinţii. Baftă!

| mimicool a răspuns:

Si eu am trecut prin ceva asemanator. Acum depinde si ce fel de parinti ai. In primul rand, spune-le ca inotul este ceva aproape vital, ca este foarte important sa stii sa inoti pentru ca nu stii in ce situatie te poti afla. In al doilea rand, spune-le cat demulte beneficii are inotul: este unul dintre cele mai sanatoase sporturi, intareste musculatura, ajuta la spate, si te ajuta sa cresti armonios. De asemenea, le poti spune ca daca vei merge la inot, vei incerca sa inveti si mai bine si ca vei diminua orele la calculator si tv pentru ca vei fi mai ocupata cu inotul. Daca parintii tai nu te lasa din motive financiare, spune-le ca vei diminua din celelalte cheltuieli pentru a te lasa la inot. Si este important sa te tii de cuvant cand le spui ceva. Succes! Fundita?happy

| dodicuta explică (pentru mimicool):

O mica problema:eu mereu iau zece pe linie nu pot sa iau 11!

| irinadiaconita a răspuns:

Zile ca vei face un anumit lucru pe care-l vor ei! de ex. eu cand vreau ceva le zic parintilor ca voi invata mai bine!

| RoooNiie a răspuns:

Mane uite un curs de inot de la mine deci:
1.Te bagi in apa prima data incepi sa inot intr-o piscina de 1, 7metri asa am invatat eu singur
2.te impingi de perete cu picioarele ca sa-ti faci avant si dai din picioare sub apa cat poti de repede si dupa dai din maini mana stanga mana dreapata
Sper ca te-am ajutat